Yaşam

Yurtdışına göç eden Türk vatandaşları nasıl yaşıyor?

Türk vatandaşlarının çoğu, yerleştikleri ülkelerde düzenlerini kurduktan sonra geri dönmeyi pek düşünmüyorlar. Göç alan ülkelerin başında çoğunlukla Avrupa ülkeleri yer alıyor ve göçebe insanların Avrupa ülkelerini tercih etmelerinin en popüler sebepleri ise verilen imkanlar, sağlanan eğitim olanakları ve geniş iş yelpazesi yer alıyor. Fakat göç etmenin her ne kadar birçok avantajı olsa da, farklı bir ülkeye göç etmek birtakım olumsuzlukları da beraberinde getirebiliyor.  

Peki Türk Vatandaşları Genelde Hangi Ülkelere Göç Ediyor ve Göç Ettikleri Ülkelerde Yaşadıkları Sorunlar Neler?

2018 yılının verilerine göre Almanya, Türk vatandaşlarının tercih ettiği ülkeler arasında birinci sınıfta yer alıyor. Bunun en temel sebebi ise Almanya’nın geniş iş yelpazesine ve dinamik bir ekonomik güce sahip olması. Fakat iş çeşitliliği ve ekonomik gücün fazlalığı, göçebe gelen turistler için her zaman faydalı olamayabiliyor. Göç eden insanların çoğu, siyasi, ekonomik ve sağlık yönünden zorluklarla karşılaşabiliyorlar.

TBMM’nin Raporlarına Göre Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Yaşadığı En Temel Sorunların Başında ‘Etnik Köken’ ve ‘İslamofobi’ Sorunu Geliyor.

Yurtdışında ikamet eden çoğu Türk vatandaşı, sorunlarının en başında ‘Etnik Köken’ problemi olduğunu belirtiyor.  Avrupa vatandaşlarının bir kısmı, Doğu vatandaşlarına karşı ‘İslamofobi’ denilen bir korku ile yaklaşıyor. Bu durum yurtdışına göç eden Türklerin ve yerleşik hayata geçmiş olan Türk vatandaşlarının yaşadıkları en zor soYurtdışında ikamet eden çoğu Türk vatandaşı, sorunlarının en başında ‘Etnik Köken’ problemi olduğunu belirtiyor.  Avrupa vatandaşlarının bir kısmı, Doğu vatandaşlarına karşı ‘İslamofobi’ denilen bir korku ile yaklaşıyor. Bu durum yurtdışına göç eden Türklerin ve yerleşik hayata geçmiş olan Türk vatandaşlarının yaşadıkları en zor sorunlardan bir tanesi olarak biliniyor.runlardan bir tanesi olarak biliniyor.

Eğitim ve Öğretim Farklılığı, Türk Vatandaşlarının Bir Diğer Sorunu…

Özellikle farklı kültür, gelenek ve görenekler ile yetişmiş ve büyümüş bireyler, yurtdışına gittiklerinde kültürel çatışma sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Eğitim ve öğretim farkı, kültür farklılığı ve yabancı dil sorunu ile karşı karşıya kalan Türklerin arasında psikolojik sorunlar ile baş etmeye çalışanların sayısı oldukça fazla.

Sağlık Sorunları ve Tıbbi Anlaşmazlıklar, Türk Vatandaşlarını Olumsuz Etkiliyor.

Türk vatandaşları, her ne kadar iyi bir Almanca bilgisine sahip olsalar da, tıp dilindeki birçok kelimeyi ve tıbbi ifadeleri anlamakta güçlük çekebiliyor, Türk hekimi arayışına girebiliyorlar. Bu durum çoğu zaman Türk vatandaşlarının sağlık sorunları karşısındaki anlaşmazlıklarına neden olabiliyor ve sağlık yönünden teşhisi yanlış anlama, tıbbi maddeleri yanlış kullanma gibi birçok problemlere sebep olabiliyor.

Yatırım Planları ve Para Kazanma Hedefleri, Türk Vatandaşlarını Hayal Kırıklığına Uğratabiliyor.

Para kazanma hedefi, birikim planları ve yatırım düşünceleri çoğu zaman amaca uygun bir sonuç verse de, beklentilerin dışında sonuç verebiliyor. Göç eden Türk vatandaşları, yatırım planları kurarak göç ettikleri ülkelerden, elleri boş dönebiliyorlar. Ülkelerin iş ve işçi statüsünün farklı oluşu, iş istihdamı farkı ve aranılan eleman niteliğinin farklılığı göç eden vatandaşları çoğu zaman hayal kırıklığına uğratıyor. İşsizliğin yanısıra, etnik köken farkından dolayı işveren, işçi seçimi konusunda seçici olduğundan dolayı Türk vatandaşları işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalıyor.

Gençlerdeki Özgürlük Arayışı, Sosyal Ortamlarda Birtakım Sorunların Açığa Çıkmasına Sebep Oluyor.

Özellikle eğitim ve öğretim, burs, staj imkanları ve iş fırsatları ile gelen gençlerin birçoğu ailesinin üniversite baskısına maruz kalabiliyor. Ailelerinin yoğun baskısından kurtulmak isteyen birçok genç, şehir dışında okumak yerine yurtdışında okumayı tercih ediyor ve içine kapanık, özgüvensiz ve baskı altında büyüyen gençlerin çoğu, yurtdışında eğitim hayatına devam edip kariyerini o yönde ilerletmeyi planlıyor. Farklı bir ülkeye göç eden Türk vatandaşları, ortama uyum sağlama konusunda zorluk yaşıyor, aile baskısı ile büyümüş gençlerin çoğu arkadaş çevresi edinememekten dolayı asosyal bireyler haline geliyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı