Eğitim

YÖK yeni kararını duyurdu: En geç 15 gün içinde…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), resmi internet sitesi üzerinden üniversiteye yerleşen ancak küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası olması ve karantinada bulunması nedeniyle kayıt yaptıramayacak öğrenciler için güzel haberi verdi. YÖK tarafından yapılan açıklamada, öğrencilerin durumlarını belgeleyen raporlarını, rapor tarihinin bitiminden en geç 15 gün içinde ilgili yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri durumunda kayıtlarının yapılabileceği bildirildi.

Tüm dünyayı etkileyen corona virüsü salgını nedeniyle YÖK yeni kararını duyurdu. YÖK tarafından yapılan açıklama ile üniversiteye yerleşen ancak küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası olması ve karantinada bulunması nedeniyle kayıt yaptıramayacakların, kayıt haklarının 15 gün müddetince saklı tutulmasına karar verildiği ifade edildi. Karantina nedeniyle kayıt yaptıramayanların durumlarını belgeleyen raporlarını, rapor tarihinin bitiminden en geç 15 gün içinde ilgili yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri gerekiyor.

İşte YÖK’ten yapılan o açıklama:

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye yerleşen ancak küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası olması ve karantinada bulunması nedeniyle kayıt yaptıramayacakların, kayıt haklarının 15 gün müddetince saklı tutulmasını kararlaştırdı.

YÖK, Kovid-19 nedeniyle karantinada olup üniversitelere kayıt yaptırması gereken öğrencilerin “mağduriyet yaşamamaları” için yeni bir karar aldı.Üniversitelere gönderilen karara göre, 2 Eylül’de Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) işlemleri sırasında bir yükseköğretim kurumuna yerleşen ancak “korona hastası ve karantina altında olmaları nedeniyle kayıt yaptıramayanların kayıt haklarının saklı tutulmasına” karar verildiği belirtildi.

Bu öğrencilerin durumlarını belgeleyen raporlarını, rapor tarihinin bitiminden en geç 15 gün içinde ilgili yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri durumunda kayıtlarının yapılabileceği ifade edilen kararda, işlemlerin ek yerleştirme kılavuzuna yetişmemesi durumunda bu kişilerin kontenjanlarının, mevcut kontenjana ilave edileceği bildirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu