Gündem

Yoğun kar yağışı! Bu illerde yaşayan vatandaşlara uyarı yapıldı

Yurt genelinde bir çok ilde kar yağışı devam ediyor. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, son dakika açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada, bazı illeri için yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü yaptığı açıklamada, bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçmesi beklendiği belirtilerek, “Yağışların öğle saatlerinden itibaren Bitlis, Hakkari, Muş ve Van ilinin güneyinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Yer yer buzlanma ve don olayı beklendiğinden ulaşımda aksamalar olabileceğinden dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” dedi.

HAVA SICAKLIĞI HİSSEDİLİR DERECEDE AZALACAK

Açıklamasına, ”Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgârın genellikle güney ve güneybatıdan orta kuvvette, yer yer hamleli (30-50 km/sa) eseceği tahmin ediliyor. İl merkezleri için beklenen en yüksek sıcaklıklar; Muş 3, Bitlis 1, Van ve Hakkâri’de 5 derece olması beklenmektedir. Bitlis, Muş, Hakkari ve Van ilinin güneyinde görülecek olan kar yağışının öğle saatlerinden sonra aralıklı yoğun kar yağışı şeklinde olması beklendiğinden, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Mevcut bulunan kar katmanının üzerine, beklenen kuvvetli yağışların gelmesiyle eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir” diye devam etti.