Eğitim

YKS – TYT sınavı soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? YKS Puanları nasıl hesaplanıyor?

2 buçuk milyon üniversite adayı yollara döküldü ve geleceklerini ilgilendiren üniversite sınavı olan YKS için ter döktü. Şimdi YKS bitti. Hem veliler hem de üniversite adaylarında heyecan had safhada… Sınavın bitiş ziliyle birlikte soru ve cevaplar ile sonuçların ne zaman açıklanacağı sorgulanmaya başlandı.Peki nasıl kontrol edilecek sorular ne zaman açıklanacak?

Bugün yüz binlerce üniversite adayı YKS’nin ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girdi. Yarın ise AYT VE YDT var. Saat 10.15’te başlayan sınav 12.30’da sona erdi. Adaylar, sınavın bitimiyle birlikte soru ve cevapların ne zaman yayımlanacağı hakkında bilgi almaya çalışıyor. İşte detaylar…

YKS SORULARI NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

YKS soru ve cevaplarına ilişkin ÖSYM’den yapılan net bir açıklama yok. Bir önceki seneyi incelediğimizde YKS 30 Haziran – 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşmiş, soru ve cevaplar 1 Temmuz saat 18.00’de yayınlanmıştı. Bugün gerçekleşen YKS TYT’nin yarın akşam saatlerinde yayınlanması bekleniyor.

SINAV SONUÇLRI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları daha önce önce açıklanan takvime göre 18 Temmuz 2019’da açıklanacak.Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

SINAV SONUÇLARI NASIL HESAPLANACAK?

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı