Gündem

YKS ek yerleştirme ne zaman yapılacak? 2019 ÖSYM YKS ek yerleştirme tarihi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılan ancak herhangi bir bölüme yerleşemeyen öğrenciler ek yerleştirme tarihlerini merak ediyor. ÖSYM YKS ek yerleştirme tarihlerini açıkladı mı? YKS ek yerleştirme ne zaman yapılacak?

YKS EK YERLEŞTİRME TARİHİ NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek tercihlerinin ne zaman yapılacağına dair henüz net bilgi paylaşılmadı. Geçtiğimiz yıl YKS tercihleri 7-14 Ağustos tarihlerinde alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos’ta açıklanmıştı. Ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirmişti. YKS ek tercih sürecinin ağustos ayının son haftalarında başlatılması bekleniyor.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu programlara kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlara, ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır. Ek Yerleştirme Ücreti, 20,00 TL’dir.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı