Eğitim

YKS 2020 baraj puanı kaç? Sınav kaç dakika sürecek? Tarihler ertelendi mi?

27 ve 28 Haziran tarihinde uygulanacak olan YKS sınavı için AYM kararı belli oldu. Sınavların ertelenmesi için yapılan başvuru talebi kabul edilmedi. Bu hafta sonu sınava girecek olan öğrenciler şimdi 2020 YKS baraj puanını ve sınavın kaç dakika süreceğini araştırıyorlar.

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle sınav tarihlerinde de değişiklikler meydana geldi. Temmuz ayında yapılacak olan YKS Haziran ayına alındı. Bu nedenle sınavın ertelenmesi için Anayasa Mahkemesine açılan dava hakkında bugün karar verildi. AYM başvuruyu kabul etmedi. Şimdi binlerce öğrenci tarafından YKS baraj puanı ve sınav süresi araştırılıyor.

YKS baraj puanı kaç?

2020’de YKS puanı TYT’de 150, AYT ve YDT’de ise 170 olarak değiştirildi Sınav süresi ise, Temel Yeterlilik Testi (TYT) 135 dakika iken 165 dakikaya çıkarıldı. 27 Haziran’da ilk oturuma girecek olan öğrencilerin sınavı 10:15’de başlayacak. İkinci oturumda ise 28 Haziran’da yine 10:15’de sınava girilecek ve 180 dakika süre verilecek. Yabancı Dil Testi (YDT) İSE 28 Haziran saat 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecek.

AYM kararında şu ifadeler yer aldı:

“AYM İç Tüzüğü’nün 73. maddesinin 1 numaralı fıkrasında başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğunun anlaşılması üzerine, bölümlerce esas inceleme aşamasında gerekli tedbirlere resen veya başvurucunun talebi üzerine karar verilebileceği düzenlenmiştir. Başvuru konusu olayda başvurucu, YKS’nin yapılacağı tarihin öne çekilmesi işlemine karşı açılan iptal davasında istenen yürütmeyi durdurma talebinin reddedilmesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek tedbir talebinde bulunmuştur. Somut olayda başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelen ve ortaya çıkmasının önlenmesi için hakkında acil tedbir kararı verilmesini gerektiren ciddi bir tehlikenin bulunmadığı değerlendirilmiştir. Bu nedenle başvurucunun tedbir talebinin reddine karar verilmiştir”

İlgili Makaleler