GenelGündemSağlık

Yıl sonuna kadar ölümler 20 bini bulabilir!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada koronavirüs pandemisi hakkında şok bir iddia ortaya atıldı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, mevcut sürecin devam etmesi durumunda koronavirüs salgınına bağlı ölümlerin yıl sonuna kadar 20 bin kişiyi bulabileceği bildirildi. Yapılan açıklamada; “Sürecin sonbaharın gelişiyle bir kaosu da getireceği gerçekliği ortadadır” ifadeleri kullanıldı.

AMAÇ ÖNLEMEK DEĞİL GİZLEMEK

BirGün’ün haberine göre, sendika yaptığı çalışmalar ışığında sürecin önüne geçilmezse ölüm oranlarının katlanarak artacağı ve yıl sonunda 20 bini bulacağı söylendi. Açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarında sürecin önüne geçilmesinin değil gerçek ölüm ve vaka sayılarının gizlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

SONBAHAR KAOS GETİRECEK

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada; “Başta Sağlık Bakanlığının sağlık hizmetlerindeki icracı yanını unutarak sıradan vatandaş gibi pandemiden yakınmak ve her vurgusunda fiziksel mesafe, maske ve hijyen vurgusu dışına çıkamayan açıklamalarını kınıyor ve görevinin gereğini yerine getirmesini istiyoruz” denildi.

Sendikadan yapılan açıklamalara; “Sürecin sonbaharın gelişiyle bir kaosu da getireceği gerçekliği ortadadır. Bugün hastaneye başvuran ve belirti gösteren hastalara bile yaygın test ve nitelikli bir filyasyon yapılmaması Sağlık Bakanlığının sorumluluğundadır. Salgının başından beri ülkemizdeki sağlık emekçilerine yapılan test yüzde 30 civarındadır. Sağlık Bakanlığı başta sağlık emekçileri olmak üzere tarama testlerini yaygınlaştırmalıdır. Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada pandeminin başından itibaren 29 bin 865 sağlık emekçisinin hastalığa yakalandığını ifade etmiştir. Bu verileri doğru kabul etsek dahi riskimiz ortaya çıkmaktadır. Toplam vaka içerisindeki sağlık emekçilerinin oranı yüzde 1’dir. Covid 19’un genel toplumda görülme oranı yüzde 0,3 iken sağlık emekçileri arasında görülme oranı yüzde 3’tür.

Test sonucu pozitif olan sağlık emekçileri çalışma yerlerine göre (Üniversite ya da Sağlık Bakanlığı hastaneleri) 5’inci ya da 14’üncü günün sonunda kontrol testi yapılmadan göreve başlatılmaktadır. Bazı hastanelerde sağlık emekçileri 5. günde bulguları hafiflediyse göreve çağrılmaktadır. Belirtisi olmayan ama Covid- 19 test sonucu pozitif olan sağlık ve sosyal hizmet emekçileri çalışmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler