İzmir HaberleriPolitikaYerel Haberler

Yiğit’ten İnciraltı Planları İle İlgili Değerlendirme: “İmar Planı yeniden yapılmalı”

Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, İnciraltı imar planlarının revize edilmesi gerektiğini belirterek, mevcut planlardaki yeşil alanın yetersiz olduğunu ve düzenlemelerle bölgenin katma değerinin artırılabileceğini vurguladı. Yiğit, doğru yapılaşma ve planlamayla bölgenin İzmirli vatandaşlara hitap eden yeşil dokulu yaşam alanlarına dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti.

Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında hazırlanan ve yargı süreci devam eden İnciraltı imar planlarının yeniden yapılması ya da revize edilmesi gerektiğini söyledi. Bakanlık tarafından hazırlanan planlardaki yoğunluğa dikkat çeken Yiğit, yeşil alanın artırılması gerektiğini, bu sayede bölgeye yapılacak konutların katma değer kazanacağını kaydetti. 

Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 9 Mayıs 2023 tarihinde onaylanan İnciraltı Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Yiğit, mutlak surette planlarda değişikliğe gidilmesi gerektiğini söyledi. İnciraltı’nda yaklaşık 5 milyon 300 bin metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasına kesinlikle karşı olmadığını ancak doğru yapılaşma ve planlama olması gerektiğini dile getiren Başkan Yiğit, “Bölgedeki arsa sahipleri Balçovalı hemşerilerimiz ve ümitle çözüm bekliyorlar. Onları çok iyi anlıyorum ve yanlarındayım. Altını çizerek söylüyorum. Ben buranın yapılaşmaya açılmasına karşı değilim. Doğru yapılaşmaya açılmasını destekliyorum” diye konuştu. 

“Yeşi̇l doku ile katmadeğer artacak” 

Doğru planlamanın katma değeri artıracağını dile getiren Yiğit, şöyle konuştu: “Mevcut plana baktığımızda sosyal alt yapı alanlarının dağınık olduğu, ulaşım hiyerarşisinin bozuk olduğu, yeşil alanın yetersiz olduğu ve bölgenin potansiyeli ile örtüşmeyen bir planlama olduğunu görüyoruz. Ancak yeşil dokuyu ve rekreasyon alanlarını artırıcı düzenleme yapılması lazım. Tabi ki bu düzenleme hak sahiplerinin hakları gözetilerek yapılmalı. Düzenleme sonrası hak sahiplerinin bölgeye yapacağı konutlara da önemli katma değer kazandıracağına inanıyorum. Yani labirent gibi yollara değil park ve yeşil alanlara bakan konutlar inşa edilsin istiyorum. Ayrıca bölgede nefes alınacak yeşil dokunun hakim olduğu yaşam alanları da kazanacağız. Sosyal alanlar, sağlıklı bir yol düzenlemesi, düzgün yapılaşma koşullarının katma değeri artıracağına inanıyorum. Kısacası İnciraltı’nın yeşil bir dokuyla tüm İzmirliye hitap eden bir anlayışla yapılaşmaya açılıp bir katma değer yaratılmasını istiyorum.”