Gündem

Yeniden alarma geçildi: Flaş maske kararı! Bu 5 semptom varsa hemen doktora gidin

Koronavirüs salgını hayatımızdan çıkmasa da etkisini azalttı. Ancak kış aylarına girilmesiyle birlikte kötü haber geldi. Omicron varyantının ABD başta olmak üzere birçok ülkede arttığı belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), birçok ülkede Omicron varyantının artması üzerine alarma geçti. Bunun üzerine maske kararı duyuruldu.

Koronavirüsün Omicron varyantı yeniden arttı. DSÖ, artan vakaların ardından maske kararını açıkladı. İlk olarak Ekim ayında görülen ve iki farklı Omicron alt varyantının birleşiminden oluştuğu ortaya çıkarılan XBB’nin yeni bir türü olan XBB.1.5, ABD ve Çin başta olmak üzere dünya genelinde yeniden Covid vakalarında artış görülmesi endişesinin doğmasına yol açıyor.

Kraken’ olarak da bilinen XBB.1.5 varyantı onlarca ülkede görüldü. ‘Maskeler geri dönmeli mi’ tartışmalarına neden olan varyant sonrası DSÖ flaş bir açıklamaya imza attı.

MASKE KARARI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Acil Durum Direktörü Catherine Smallwood, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, XBB.1.5 alt varyantın Avrupa’da da küçük ama gittikçe artan sayıda görüldüğünü duyurdu.

Hürriyet’te yer alan habere göre, yolculara, uzun uçak yolculukları gibi riskin daha yüksek olduğu durumlarda maske takmaları önerildi.

Smallwood, özellikle de Covid-19’un yeniden hızlı bir şekilde arttığı destinasyonlardan gelen yolculara maske takılmasının tembih edilmesi gerektiğini söyledi.

İŞTE, DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN SEMPTOMLAR

XBB.1.5, Omicron’un bugüne kadar görülen en hızlı yayılan ve şu an dünya genelinde en yaygın olan alt varyantı.

Doktorlar XBB.1.5’in en belirgin semptomlarını açıkladı. Huff Post’a konuşan ABD’li sağlık uzmanlarına göre, XBB.1.5’in en belirgin 5 semptomunu şöyle;

Kas ağrısı.

Şiddetli öksürük.

Boğaz ağrısı.

Baş ağrısı.

Burunda tıkanıklık.

Aynı gazeteye konuşan New Jersey, New Brunswick’teki Saint Peter’s Üniversite Hastanesi’nde bulaşıcı hastalık şefi Dr. Henry Redel yeni varyant ile eskiden görülen bazı semptomlar ile artık daha az karşılaştıklarını belirtti.

Daha az yaygın semptomlar arasında tat ve koku kaybı ve nefes darlığı bulunuyor.