Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yeni zam az önce canlı yayında açıklandı: Asgari ücrete yeni zam oranı belli oldu: 7.700 TL oluyor, sürpriz geldi

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanmasına kısa bir zaman kalmışken çalışanlar 2023 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını merak ederken ekonomi uzmanları tarafından 2023 asgari ücret zammıyla ilgili tahminler yapılıyor. Peş peşe açıklamalar yapılırken Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından da asgari ücret açıklamaları yapılıyor. Asgari ücret 2023 zammı için geri sayım başladığı belirtilerek geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bir açıklama yaptı. Bakan Bilgin açıklamalarında asgari ücret hesaplanırken enflasyonun göz önüne alınacağını paylaştı.

ASGARİ ÜCRET 7.700 TL OLABİLİR

Ekonomi yönetimi 2023 asgari ücret rakamlarının belirlenmesi için Aralık ayını işaret ederken milyonlarca çalışanın gözü kulağı Kasım ayında toplanacak asgari ücret tespit komisyonuna çevrildiği belirtilirken Vergi Uzmanı Muhammet Bayram canlı yayında çok önemli açıklamalarda bulundu. Bayram açıklamalarında asgari ücrete ilişkin kritik bilgiler paylaştı.

Bayram açıklamalarının devamında 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle asgari ücrette en az enflasyon oranında bir artış beklendiğini belirtti ve bundan dolayı 5500 TL’ye beklenen enflasyon oranında yüzde 40’lık bir artış yapılırsa 7700 lira civarında olacağını ifade etti.

5.500 TL OLMUŞTU

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında 2022 yılı için asgari ücrete görülmemiş bir zam yapılarak maaşlarda yüzde 52 oranında artış sağlandığı hatırlandı ve zam sonrası asgari ücret 2022 yılı için net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlendiği biliniyor. Ancak enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70’i aşmasıyla maaşlara ikinci bir zam yapılma ihtiyacı doğmuştu. Tüm bunlarla beraber asgari ücret 5.500 TL seviyesine çıktı.