Genel

Yeni Yılın Vazgeçilmezi Kokina Çiçeği!

Her sene Aralık ayında çiçekçilerde, bazı marketlerin çiçek reyonlarında, hemen hemen herkesin evinde bulunan vazolarda ve kapılarda kapı süsü olarak rastladığımız kırmızı tomurcuklu Kokina Çiçeği, yeni yılın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kış aylarının ve yeni yılın başında ortaya çıkan bu çiçek, “yılbaşı çiçeği” olarak da anılıyor. Peki, bu kış aylarının ve yeni yılın baş tacı haline gelen, hatta rivayetlerin döndüğü “yılbaşı çiçeği” nedir, nasıl bakılır, efsanesi nedir? İşte soruların cevapları haberimizde…

Aralık ayına girer girmez hemen hemen her yerde gördüğümüz ve yeni yılın simgesi haline gelen, nereye baksak o yeşilimsi ve kırmızı rengi ile dikkatleri üzerine çeken, “işte kış geldi, yeni yıl geldi” dediğimiz, hatta birçoğumuzun ismini dahi bilmediği “kokina çiçeği” duruşu ile kendini merak ettirirken, “acaba hiç solmuyor mu? Nasıl bakılması gerekiyor? Neden Aralık ayında ortaya çıkıyor?” gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, hepsi haberimizde yer alıyor… İşte detaylar…

“Yılbaşı Çiçeği” Olarak Bilinen “Kokina Çiçeği” Nedir?

Soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklı olan hatta eksi 20 dereceye kadar dayanan Kokina Çiçeği’nin adında bulunan “Kokina”, Yunanca’da “Kırmızı” anlamına geliyor.

Ruscaceae familyasından gelen, kış mevsimde ucu dikenli, sert ve küçük yapraklarını dökmeyen bir bitki olan Kokina’nın boyu genellikle 20 – 50 cm arasında farklılık gösteriyor. Bitkinin ucunda bulunan Kırmızı meyvelere ise Silcan adı veriliyor. Aralık ayı ile birlikte her yerde topraksız bir şekilde görmemizin nedeni ise, bitkinin toprağa ihtiyaç duymadan yaşayabiliyor olması. Bitkinin literatürdeki adı ise “Ruscus Aculeatus” yani tavşanmemesi olarak Türkçeleştirilmiş.

Çiçekçilerde, reyonlarda ip ile bağlanmış bir şekilde görürseniz de sakın ha yapay diyerek geçmeyin! Kokina Çiçeği aslında doğada yalın bir halde bulunmuyor. Ağırlıklı olarak sahil kesimlerinde yetişen ve iki bitkinin bir araya gelerek oluşturulduğu bu çiçek, tavşanmemesi ve silcanın bir araya gelmesi ile Kokina formunu oluşturuyor.

Kokina Çiçeği Efsanesi ve Faydaları Nelerdir?

Bu çiçek ne işe yarar derseniz öncelikle efsanevi bir inançtan söz edelim sizlere. Kokina Çiçeğini evinize alır ve bir sene boyunca onu korur, çürütmez ve soldurmazsanız, bir sene sonrasında ev sahibi olduğunuza dair bir inancın olduğu söz konusu. Tabi bunun yanı sıra bolca şans, uğur ve bereket getirdiğine dair de bir inanç var.

Süs bitkisi gibi gözüken yılbaşı çiçeğinin aslında faydası olduğu da bilinmekte. İdrar söktürücü ve böbrek taşı düşürücü etkisi olduğu da söylenen bitkinin, iştah açıcı ve ateş düşürücü etkisinin olduğu da bilinmekte. Ayrıca ödem giderme, eklem ağrılarını gidermede, kalp ve damar hastalıklarında, basur ve mikrop öldürme gibi özelliklerinin de yer aldığı ifade ediliyor.

Elbette ki bu bitkinin meyvesini direk olarak alıp tüketmiyoruz. Bitkinin köklerini toplayıp kurutuyoruz ve ardından çay olarak tüketiyoruz. Acı bir tat olabilir bu nedenle bal ile tüketilmesi de öneriler arasında yer alıyor. Ayrıca bu bitkinin hayvanlar için zehirli bir etki bıraktığı da söylenmekte bu nedenle evinizde bu bitkiye yer açacaksanız ve evinizde minik dostlarınız da yer alıyorsa, dikkatli olmanız konusunda uyarıyoruz.

Kokina Çiçeği saksıda yetişir mi? Nasıl bakılmalıdır?

Genelde buket halinde satılan, evlerde vazolarda gördüğümüz Kokina Çiçeği, ömrünün uzun vadeli olmasından kaynaklanıyor olsa gerek ki “bu bitki saksıda yetişmiyor mu?” sorusunu akıllara getiriyor.

Kokina Çiçeği aslında saksıda da yetiştiriliyor. Bakmış olduğunuz tavşanmemesi, iklim koşullarına ve ortama dikkat edilirse kırmızı tomurcukları ile saksınızda da şık bir görünüm sergileyecektir. Bitki her ne kadar soğuk hava koşullarına dayanıklı olsa bile ılıman bir ortamda da bakılabilecek durumdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı