Gündem

Yeni virüs patlak verdi: Baş ağrısı, ateş ve döküntü belirtileri gösteriyor!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, bir kabus daha ortaya çıktı. Hindistan’dan kötü haber geldi. Kerala eyaletinde 14 kişide Zika virüsü görüldü. Zika virüsü “Aedes aegypti” türü sivrisineğin sokmasıyla bulaşıyor. Peki, Zika virüsü belirtileri neler?

BBC’nin haberine göre, Kerala Sağlık Bakanı Veena George, yaptığı açıklamada, Thiruvananthapuram (Trivandrum) kentinde 14 kişide Zika virüsü tespit edildiğini doğruladı.

George, virüsün ilk kez, 28 Haziran’da baş ağrısı, ateş ve döküntü şikayetiyle hastaneye başvuran 24 yaşındaki hamile bir kadında görüldüğünü belirtti.

Bakan açıklamasında, muson yağmurlarından etkilenen bölgelerin sivrisineklerin üreme alanı haline geldiğini dile getirdi.

ZİKA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR? BELİRTİLERİ NELER?

Zika virüsü, insanlara enfekte “Aedes aegypti” türü sivrisineğin sokmasıyla bulaşıyor.

Sivrisinek sokması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan Zika virüsüne, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı.

Zika virüsünün, hamilelere bulaşması halinde, bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler gösteren hastalığın, özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.