Gündem

Yeni virüs alarmı: 12 yaşındaki çocuk öldü, çok sayıda kişi temaslı!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken bir kötü haber daha geldi. Koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında olan Hindistan’da yeni virüs alarmı verildi. Ortaya çıkan Nipah virüsü nedeniyle 12 yaşındaki çocuk öldü, 188 kişi de temaslı. İşte Nipah virüsünün belirtileri…

YARASA KAYNAKLI

İngiliz The Sun gazetesinde yer alan habere göre, Hindistan’ın Kerala eyaletinde 12 yaşındaki çocuk, yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden çocuk ile temaslı 188 kişi tespit edildi, bu kişilerden 20’si ise ‘yüksek riskli’ olarak sınıflandırıldı.

Bu 20 kişinin Kozhikode Tıp Fakültesi’ne gönderileceği belirtildi. Uzmanlar diğer temaslı kişilerin ise evlerinde kendilerini tecrit etmelerini istedi.

Hindistan’da ‘Nipah’ Alarmı: 12 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti, 188 temaslı kişi tespit edildiNipah, COVID-19’dan 75 kat daha ölümcül olduğu için dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olarak kabul ediliyor.

NİPAH VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

İlk defa 1990’ların sonlarında Malezya’daki domuz çiftliklerinde görülen salgın ateş, baş ağrısı, kas ağrısı (miyalji), kusma ve boğaz ağrısı gibi grip benzeri belirtiler ile kendisini belli ediyor.

NİPAH VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Nipah virüsünün insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tedavi ya da aşı mevcut değildir. İnsanlar için birincil tedavi destekleyici bakımdır.

Öte yandan COVID-19 vakalarının sayısı 221 milyon 842 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyon 586 bine, iyileşenlerin sayısı 198 milyon 442 bine çıktı. Vaka sayısı ABD’de 40 milyon 808 bini, Hindistan’da 33 milyon 57 bini, Brezilya’da 20 milyon 890 bini ve Rusya’da 7 milyon 30 bini geçti.