Gündem

Yeni varyant paniği: Bu kez daha tehlikeli!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, kötü haber geldi. Delta ve Mu varyantlarının ardından bir yeni varyant daha ortaya çıktı. Alman Bilim insanları, İsveç’te A.30 varyantının tespit edildiğini ve varyantının aşılarının sağladığı antikorlara karşı yüksek düzeyde dirençli olduğunu bildirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının bitmesini beklerken, kötü haberler geliyor. Alman bilim insanlarının Cellular & Molecular Immunology hakemli dergisinde yer alan çalışmasında, koronavirüs aşılarının şiddetli hastalığa ve ölüme karşı koruma sağladığı anımsatılarak aşıların salgını bitirmekte merkez rol oynadığı ifade edildi.

Çalışmada, Kovid-19 aşılarının virüslerdeki S proteinine yönelik antikorları ortaya çıkarıp virüsü nötralize ettiği belirtilerek nötralizasyona direnç sağlayan S protein mutasyonlarına sahip varyantların ortaya çıkmasının, Kovid-19 aşılarının etkinliğini tehlikeye atabileceğine dikkat çekildi.

AŞIDAN ETKİLENMİYOR

Tanzanya kaynaklı olduğu düşünülen ve İsveç ve Angola’da da tespit edilen koronavirüsün A.30 varyantının incelendiği belirtilen çalışmada, bu varyantın ağır mutasyona uğradığı için aşı kaynaklı antikorlardan etkilenmediği kaydedildi.

A.30 varyantının böbrek, karaciğer ve akciğer hücreleri dahil olmak üzere çoğu hücreye girebildiği ifade edilen çalışmada, söz konusu varyantın yayılımının yakından takip edilmesi ve karşı önlemlerin hızla uygulanması gerektiği vurgulandı.