Ekonomi

Yeni SEAT Ibiza otomobil fiyatı resmen duyuruldu: 129 Bin TL’den satılacak!

Sıfır araba satın almak isteyenler Ekim ayı fiyat listelerini araştırıyorlar. Otomobil almak isteyenler için SEAT fiyat listelerini yayınladı. SEAT sahibi olmak isteyen ÖTV’den muaf sürücülere özel olarak tasarlanmış düzenlemeler listesinde söz konusu otomobilin 129.814 TL’den satılacağı bildirildi.

ÖTV muafiyeti olanlara SEAT güzel haberi verdi. Araba şirketi resmi internet sayfası üzerinden fiyat listelerini yayınladı. Yayınlanan listede YENİ IBIZA 1.0 Evo 80 HP Style otomobilin 129.814 TL’den satılacağı bildirildi.

 

ÖTV muafiyetli satışlar için yapılan açıklamada şu bilgilendirmeler yapıldı:

1 – Doğuş Otomotiv üretim, ithalat gibi nedenlere bağlı olarak aracın model, standart ve opsiyonel aksesuarlarında, teknik özelliklerinde ve fiyatlarında önceden haber vermeksizin değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

2 – Bu fiyat listesindeki fiyatların uygulanmaya başladığı tarih: 01/10/2021’dir. Tavsiye edilen bu anahtar teslim fiyat listesi yenisi yayınlanana kadar geçerlidir. Listede belirtilen araçlar stoklarla sınırlıdır. Kesin sipariş verilmesi halinde ifa tarihinde yürürlükte olacak tavsiye edilen fiyat listesindeki fiyatlar geçerli olacaktır. Bu nedenle, aracın tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı değişebilecektir.

3 – Burada belirtilen fiyatlar, standart donanımlı araçlara ait olup, opsiyonel ekipmanlar ayrıca fiyatlandırılır. Bu durumda yürürlükteki mevzuat uyarınca aracın ÖTV matrahı ve vergi oranı ile MTV tutarı değişebilecektir. ÖTV ve MTV’deki bu farklar aracın tavsiye edilen anahtar teslim fiyatına yansıtılacaktır.

4 – Menşei: Ibiza, Arona, Leon: İspanya

5 – Tavsiye edilen anahtar teslim fiyat listesinde belirtilen, araca ilişkin her türlü vergi (ÖTV, KDV, MTV vb.), trafik tescil ve ruhsat işlemleri resmi bedelleri;

A- resmi tarife değişikliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğinden,

B- ÖTV oranları aracın ithalatı aşamasında döviz kurundaki değişiklikler sebebi ile KDV matrahı baz alınarak hesaplandığından,

C- Yürürlükteki mevzuat uyarınca;

a) ÖTV oranları aracın motor silindir hacmi ve ÖTV matrahına göre değişebileceğinden,

b) MTV tutarları aracın motor silindir hacmi ve taşıt değerine göre değişebileceğinden, bu nedenlerle oluşabilecek fiyat farkı/farkları müşteri tarafından karşılanacaktır. Bu farklar aracın tavsiye edilen anahtar teslim fiyatına yansıtılacaktır.

6 – Trafik tescil ve ruhsat işlemleri resmi bedelleri plaka bedeli, ruhsat bedeli, ruhsat tescil bedeli ve damga vergisinden ibaret olup, bu bedeller müşteriye aittir.

7 – Trafik tescil ve ruhsat işlemleri müşteri tarafından veya müşterinin talebi halinde müşteriye vekaleten yetkili satıcı veya yetkili satıcının yetkilendireceği üçüncü şahıslar tarafından yapılabilmektedir. Müşterinin trafik tescil ve ruhsat işlemleri hizmetinin yetkili satıcı veya yetkili satıcının yetkilendireceği üçüncü şahıslar tarafından yapılmasını istemesi halinde, hizmet bedeli yetkili satıcı ile müşteri arasında belirlenir. Bu nedenle, trafik tescil ve ruhsat işlemleri hizmet bedeli yetkili satıcıdan yetkili satıcıya değişkenlik gösterebilir.

8 – Trafik sigorta poliçe bedeli yukarıda belirtilmiş olan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatına dahil olmayıp, bu bedel müşteri tarafından ayrıca ödenecektir.

9 – Özel renk kategorisinde bulunan renk seçenekleri için belirtilen fiyat geçerli değildir. Opsiyonel renk seçeneğinin araca eklenmesi durumunda, bu fiyat listesinin 3 ve 5 no’lu dipnotlarındaki açıklamalar geçerli olacaktır.

10 – 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7. maddesinin 1. fıkrasının 8 numaralı bendi kapsamında ÖTV muafiyetinden faydalanarak iktisap edilen motorlu taşıtlardan; 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 4. maddesinin 1. fıkrasının (c) bendinde, engellilik dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinden muaf olduğu düzenlenmiş olup, bu durum için geçerli fiyattır. Bu kapsam dışında kalan ÖTV muafiyeti hak sahiplerinin MTV muafiyeti bulunmamakta olup, bu müşteriler için fiyat listesinin 3 ve 5 no’lu dipnotlarındaki açıklamalar geçerli olacaktır.