GenelGündemSağlık

Yeni salgın panik yaratıyor: Dünya Sağlık Örgütü resmen açıkladı! Sebebi ise…

Koronavirüs tehlikesini henüz tam anlamıyla aşamayan dünya, şimdi yeni bir salgın tehlikesiyle karşı karşıya… Maymun çiçeği virüsü panik yaratır şekilde dünya genelinde yayılmaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü’nden açıklamalar art arda geliyor. Kurum, son olarak virüsün yayılma sebebini açıkladı…

DSÖ, maymun çiçeği virüsüne ilişkin güncel bir rapor daha hazırladı. Örgüt, yaptığı açıklamada hastalığın şimdiye kadar 780 kişide tespit edildiğini duyurdu. Yayımlanan raporda vakaların büyük çoğunluğunu eşcinsel ilişkiye giren erkeklerin oluşturduğu aktarıldı ve incelenen vakalarda şimdiye kadar maymun çiçeği virüsünün sadece Batı Afrika türünün görüldüğü belirtildi.

Çok sayıda vakanın yakın zamanda Avrupa ve Kuzey Amerika’ya seyahat ettiği, virüsün endemik olduğu Batı veya Orta Afrika ülkelerine seyahat eden sayısının daha az olduğu aktarıldı.

ORTA SEVİYE RİSK TAŞIYOR

Virüsün endemik olmayan ülkelerde bu kadar hızlı yayılmasının, daha önce tespit edilememiş bir yayılımın sonucu olabileceği ihtimali üzerinde duruldu. DSÖ, maymun çiçeğinin birçok ülkede ilk defa görülmesi nedeniyle virüsün küresel risk boyutunu “orta seviye” şeklinde belirledi.