Gündem

Yeni salgın hastalık hızla yayılıyor: 48 ülkede görüldü!

Koronavirüs bitti derken bu kez de maymun çiçeği virüsü ortaya çıktı. Çok sayıda ülkede görülen maymun çiçeği virüsü için toplantı yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği virüsünün tehlike boyutunu değerlendirmek üzere toplandı.

DSÖ, maymun çiçeği virüsü için toplandı. Örgütten yapılan yazılı açıklamada, DSÖ acil durum komitesinin, maymun çiçeği salgınının Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) kategorisinde değerlendirilmesine yönelik tavsiyelerini, ilerleyen günlerde DSÖ yönetimine ileteceği bildirildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ 48 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Toplantının ardından basına konuşan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, şimdiye kadar virüsün endemik olduğu Afrika ülkeleri de dahil 48 ülkede 3 bin 200’ün üzerinde vaka tespit edildiğini, 2022’nin başından bu yana Orta Afrika’da virüs nedeniyle 70 civarında can kaybının gerçekleştiğini aktardı.

Ghebreyesus, Nijerya’daki maymun çiçeği vakalarının çoğunun kadın olduğunun altını çizerek, virüsün sadece erkekler arasında bulaşmadığına dikkati çekti.

TEHLİKE BOYUTU DEĞERLENDİRİLECEK

Maymun çiçeğinin endemik olmayan birçok ülkede ilk defa görüldüğünü hatırlatan Ghebreyesus, “Bu hastalığın nasıl yayıldığını tamamen öğrenmek kritik önem taşımaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ acil durum komitesi, maymun çiçeğinin tehlike boyutunu değerlendirmek üzere ilerleyen günlerde yine toplanacak.