Ege Haberleri

Yeni normal: Bahçeli ve büyük balkonlu evler

CORONA19 virüsü ve devamında gelen karantina günlerimizde gayrimenkul sektörünü değerlendirmeye devam edelim.

Özellikle ABD’de ve Avrupa’daki birçok ülkede sağlık sisteminin yeterli olmadığını, kapasite dışında kalanların ve parası olmayanların nasıl kaderine terk edildiğini dehşet içinde izliyoruz. Buna karşın ülkemizde, sağlık ordumuzun olağanüstü gayretleri sonucu ilk dalgayı mümkün olan en az zararla atlattık.

İnşallah, bir daha bu çizginin üzerine çıkmayız. Sağlık çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür etmek isterim. Sosyal mesafe, maske takma, karantina, izole yaşam, evden çalışma, uzaktan eğitim vb. gibi kavramlar ne yazık ki belirsiz bir süre daha yaşamımızda yer alacaklar. Lütfen, maskelerimizi takmaya ve fiziksel mesafelerimizi korumaya devam edelim.

Yeniden gayrimenkul sektörüne odaklanacak olursak; sanıyorum, karantina günlerinde en çok, evlerimizin “dört duvardan ibaret” beton yığınları olmadığını fark ettiğimizi belirtmiştim. Bahçesiz, balkonsuz, önü kapalı, tek tuvalet, tek banyo gibi yetersizliklerin yanında ne kadar lüks ve pahalı da olsa penceresini bile açamadığımız çok katlı dikey binaların psikolojimize ve aile mutluluğumuza katkısının olmadığını öğrendik. Şehir merkezlerinde özellikle çok katlı dikey projelerde beton yığınlarının içinde nasıl sıkışıp kaldığımızı gördük.

Bu süre zarfında ben de bölgesinde uzman gayrimenkul danışmanı arkadaşlarımla görüşmeler gerçekleştirip kısa notlar alıyor ve sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Yeterli imkanı olanlar müstakil, bahçeli evlere ve arsalara yönelmeye başladılar bile. Şehir merkezlerine yakın müstakil yaşama talep hızla artışına devam ediyor ve hatta fiyatlara da yansımış durumda. Malum, bahçeler özellikle çocukların serbest bir şekilde vakit geçirmeleri, özgürce enerjilerini atabilecekleri güvenli ve ideal bir ortam oluşturuyor. Ailece yapılabilecek birçok etkinlik yanında toprakla iç içe olma, küçük çapta da olsa ekip biçme imkanı sunuyor. Müstakil yaşamanın zorluklarını düşünenler ise daha çok, balkonlu, geniş bahçeleri olan ve az katlı siteleri tercih edeceklerdir.

Önü açık ve balkonlu evler öncelik kazanacak. En küçük metrekareye sahip olan dairelerde bile balkon aranacak. Eskisi kadar fazla talep görmeyen dubleks evler, önlerinin açık olması ve terasları nedeniyle yeniden daha çok tercih edilmeye başlayacak.

Yeni dönemde evlerin iç özellikleri de önem kazanacak. Evde çalışma alışkanlığının devam edeceği düşünüldüğünde buna uygun düzenlemeler gündeme gelecek. Bir odanın sırf bu maksatla ayrılma ihtiyacı ortaya çıkacağından, odaların her türlü teknolojik alt yapıya sahip olmasına dikkat edilecek. Bu ihtiyaçlar belki de evlerin birer oda daha büyüme ihtiyacını doğuracak.

Özetle, çok katlı konutlardan, mümkün olduğunca şehir merkezlerinin dışında kalan, müstakil veya bahçeli ve az katlı projeler, daha az temasın sağlanacağı, hijyen koşulları düşünülmüş ferah evler yeni dönemde yoğun tercih görecektir. Böylelikle şehir merkezlerindeki sıkışıklık, keşmekeş de zamanla azalacaktır.
Sağlıklı günler.