Gündem

Yeni mutant virüsü Türkiye’de görüldü! Bakan Koca’dan son dakika açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’de çıkan ve 15 ülkeye hızla yayılan yeni mutant virüsünün Türkiye’de 15 kişide görüldüğünü duyurdu. Mutasyona uğramış virüsün normal Covid-19 virüsüne göre yüzde 70 daha hızlı bulaşırlığı olduğu biliniyor. Son dakika olarak açıklama yapan Bakan Koca, bu mutant virüsünün İngiltere’den Türkiye’ye gelenlerde tespit edildiğini ve durumun tamamen kontrol altına alındığını duyurdu.

Mutasyona uğrayan Koronovirüsün Türkiye’ye bulaştırılmaması için İngiltere’den yurda girişlerin tamamen durdurulduğunu belirten Koca, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu;

YURDA GİRİŞLER ASKIYA ALINDI

Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı.

Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.

İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır.

İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.

Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.

LONDRA’DAN GELEN 105 YOLCUYA TEST YAPILMIŞTI

İngiltere’de mutasyona uğrayan yeni corona virüsü nedeniyle İngiltere – Türkiye arasındaki uçuşlar 21 Aralık’ta durdurulmuş, 26 Aralık’ta İstanbul – Londra – İstanbul tahliye seferini yapan THY uçağıyla 105 kişi yurda giriş yapmıştı. Londra’dan gelen 105 yolcuya ise İstanbul Havalimanı’nda PCR testi yapılmıştı.