EkonomiGündem

Yeni emekli olanlara bayram ikramiyesi için dilekçe uyarısı yapıldı!

Yeni emekli olanlara bayram ikramiyesi için dilekçe uyarısı yapıldı. Kurban Bayramı’na az bir süre kala emekli bayram ikramiyelerine ilişkin gelişmeler yakından takip ediliyor. Yeni emekli olan vatandaşların bayram ikramiyesinden yararlanabilmesi için dilekçe vermesi gerekiyor.

DİLEKÇE VERİLMESİ GEREKİYOR

Kurban Bayramı ikramiyesinde yeni emekli olanlara dilekçe uyarısında bulunuldu. Yeni emekli olanların 31 Mayıs Cuma gece saat 00:00’a kadar dilekçeyle SGK’dan aylık talep etmeleri gerekiyor.Okan Güray Bülbül, Akşam gazetesi konuya dair önemli ayrıntılara dikkat çekerek şunları kaydetti:

Bayram ikramiyesi alabilmek için bayramın içinde bulunduğu ay itibarıyla SGK’dan gelir veya aylık alıyor olmak gerekiyor. Dolayısıyla ilk kez emekli olarak bayram ikramiyesi alacak kişilerin bu ay içerisinde SGK’dan aylık talebinde bulunmuş olmaları şart.

Bu nedenle emekli olmak için gerekli koşulları sağlamış kişilerin bayram ikramiyesi almayı da düşünerek planlama yapmaları ve SGK’ya başvurularını buna göre gerçekleştirmeleri önemli.

16 Haziran Pazar günü Kurban Bayramı’nın ilk günü. Dolayısıyla haziran ayı içerisinde SGK’dan gelir ve aylık alanlara ikramiye ödenecek. Bu nedenle 31 Mayıs Cuma gece saat 00:00’a kadar emekli olmaya hak kazanmış kişilerin, SGK’dan aylık talep etmeleri halinde ikramiye almaları mümkün.

SGK emeklilere talep tarihini takip eden ay başından itibaren aylık bağlıyor. Dolayısıyla 31 Mayıs itibarıyla aylık talebinde bulunan kişilere aylıkları 1 Haziran itibarıyla bağlanacak.

Bayram ikramiyesi alabilmek için aylıkların 16 Haziran’a kadar bağlanması gerekmiyor. Aylığa hak kazanmış olmak ve talep etmek bayram ikramiyesi alabilmek için yeterli. Aylıkların bağlanması 16 Haziranı geçse bile emeklilere ilk aylıkları ile birlikte bayram ikramiyeleri de ödenecek.