Gündem

Yeni dönem başlıyor! İşte alınan önlemler

Koronavirüs tedbirleri kapsamında acil olanlar hariç ara verilen işlemler 15 Haziran'da son bulacak. Önlemler kapsamında adliyeye maske takmayan giremeyecek. Bu nedenle İstanbul Adalet Sarayı’nda C girişi önüne İş Yurtları Kurumu maske satış noktası kuruldu. Vatandaşlar buradan 1 TL'ye maske satın alabilecek. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Haziran’da yeniden iş başı yapacak mahkemeler için koronavirüse karşı çok fazla önlem aldı. Önlemler kapsamında adliyeye maske takmayan giremeyecek. Bu nedenle İstanbul Adalet Sarayı’nda C girişi önüne İş Yurtları Kurumu maske satış noktası kuruldu. Vatandaşlar buradan 1 TL’ye maske satın alabilecek.

İstanbul Adalet Sarayı’nda yeni normal hayatta duruşmaların nasıl yapılacağını göstermek için kapılarını gazetecilere açtı. Duruşma salonlarında hakim ve savcı dahil herkes maske takmak zorunda olacak. Duruşmalar 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde sosyal mesafe ihlal edilmeden görülecek.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında mahkemelerdeki tutuklu ve acil işler dışındaki işlemlere verilen ara 15 Haziran’da sona eriyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Haziran’da iş başı yapacak mahkemeler için bir çok önlem aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve Basın Sözcüsü Fahri Mutlu Tosun’un eşliğinde o önlemlerin alındığı duruşmaların görüldüğü mahkeme salonlarına girdik.

ADLİYE BİNASI ÖNÜNE MASKE SATIŞ NOKTASI KURULDU

Duruşma salonları günde 1 kez tam kapsamlı olarak dezenfekte edilecek. Salonların önünde içeriye girecek avukat, personel, sanık ve izleyiciler için el dezenfektan cihazları takıldı. Hakim, savcı, avukat, memur ve vatandaşların tamamının maskeli olarak bulunacağı duruşma salonlarında izleyici oturum bölgesi birer boşluk bırakılacak şekilde oturma düzeni oluşturuldu.

Duruşma salonuna 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde izleyici alınacak. Kalabalık izleyici ve katılımcı gruplarının olduğu duruşmalarda da bu kural esnetilmeyecek. Mahkeme kalemlerinin girişlerine de kırmızı şerit çekilerek içeri girişlere izin verilmeyecek.

Adliye binası C girişi önüne İş Yurtları Kurumu maske satış noktası kuruldu. Adliyeye maskesiz kimse giremeyeceği için maskesi olmayan vatandaş buradan 1 TL karşılığında maskesini temin edip adliyeye girebilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler