Gündem

Yeni bir iş modeli "Abonelik"

Özellikle dünya üzerindeki tüm gençlerin yeni bir ürüne yada mala sahip olmak yerine, onu kullanmaya yönelik eğiliminin de katkısıyla, inanılmaz bir ivme ile yükseliyor abonelik sistemleri. Örneğin İKEA avrupadaki pilot projelerinin birinde, üniversite öğrencilerine ev eşyalarını “abonelik sistemi” ile kiralama yapıyor. 2023 yılından itibaren ise yaygınlaştırarak her ülkede uygulamayı planlıyor.

Son 5 yıl içinde abonelik sistemi ile çalışan şirketlerin %300 gibi bir oranda büyüdüklerini hazırladıkları bir raporla masaya yatıran Zuora firmasının, “Subscription economy index” olarak yayınladıkları raporda %300 büyüyen abone pazarındaki bu büyüme, S&P 500 listesindeki şirketlerin büyümesinin tam 5 katı gibi. Yani anlayacağınız konu sizin önem sıranızdaki sıralamanın çok ötesinde, acil araştırılması ve abonelik sisteminin bir an önce kendi şirketinize, firmanıza, markanıza uygulanması için araştırmaya başlasanız iyi olur. Neden? Çünkü ürün şirketlerinden farklı olarak, abonelik sistemi kullanan şirketler, müşterilerini çok iyi tanıyorlar ve onlara sürekli daha fazla ne satabilirim sorusunun cevabını arıyorlar.

Medya sektöründe geçtiğimiz günlerde kapanan 2 gazete daha “geleneksel medya” tarafında kaybedilmiş savaşın getirdiği sonuç, yeni nesil medya tarafında ise, kazanılmış zafer olarak anılacak. Yakında bu yenilgilere daha fazla dayanamayacak olanları da duyacağız. Bizler de işimizi internet yasası çıkıncaya kadar rayına oturtmak zorundayız elbette. Üstelik sosyal medya hesaplarımızda bulunan 2 milyona yakın takipçimizi, kısa zaman içinde yayına alacağımız ulusal haber sitemize abone yapmayı planlarken, diğer yandan abonelik sistemlerini araştırırken bulduk kendimizi. Karşımıza çıkan sonuçlar, ne kadar haklı olduğumuzun da kanıtı oldu.

Doğru yolda olduğumuzu ve gelecekte, abonelerimize vereceğimiz birbirinden bol seçenekli imkanlarla, kendi kulübümüzü yaratarak, ilerleyerek, kendi “medya kampüsümüzde” büyümek istiyoruz. Gelecekte abonelik sistemlerinin çoğalarak hayatımıza daha fazla girmeye başlayacağının da altını bir kez daha çizmek istiyorum burada. Gelecekte yeni bir iş modeli olarak karşımıza dikilecek olan “abonelik” yeni nesil medya sektöründeki herkes için kaçınılmaz bir konu olacak ve biz ayda 20 milyonun üzerinde okuyucumuzla, abonelik sistemi içinde yerimizi kısa zamanda alacağız elbette.

“dünya ürünlerden hizmetlere geçiyor”

Abonelik’deki ana mesaj basit: Hazır olsanız da olmasanız da, heyecanlansanız da, dehşete düşseniz de, Abonelik Ekonomisine uyum sağlamanız gerek ya da geride kalmış olma riskine girin. Abonelik konusunda, gerçek hayattan örnekleri de okuyarak biraz daha detay öğrenmek isterseniz, son zamanlarda gözüme çarpan en iyi kitaplardan biri, Tien Tzuo’nun yazdığı “Abonelik” isimli kitap. Ayrıca Zuora raporunu “Subscription economy index” isteyen olursa pdf olarak gönderebilirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı