Gündem

Yeni bir dinozor türünün fosili bulundu

National Geographic internet istesinde yer alan habere göre, Çin’de yarasa benzeri kanatları olan yeni bir dinozor türünün fosili bulundu.

“Nature”  dergisinde yayımlanan çalışmada, “Ambopteryx longibrachium” adı verilen yeni  dinozor türüne ait fosil kalıntılarının, 2017’de Liaoning eyaletinde bulunduğu  bildirildi.

Keşfedilen yeni türün, 163 milyon yıl önce Çin ormanlarında yaşamış  küçük bir dinozora ait olduğu kaydedilen çalışmada, 32 santimetre uzunluğunda ve  306 gram ağırlığındaki bu türün kanatlarında yarasa benzeri zar yapıları  bulunduğu ifade edildi.

DİNAZOR AİLESİNDEN

Ambopteryx’in scansoriopterygid adı verilen dinozor ailesinin bir alt  türü olduğu belirtildi.

Çinli bilim adamları daha önce 2015 yılında  “Yiqi” adını verdikleri,  scansoriopterygid ailesinden benzer özelliklere sahip, yarasa benzeri kanatları  olan bir dinozorun keşfini duyurmuştu.

Ancak bilim adamları yeni keşfedilen Ambopteryx’in, dış görünüşü ve  fenotipik özellikleri bakımından scansoriopterygid ailesinin daha belirgin bir  üyesi olduğunu belirtti.

YARASAYA BENZİYOR

Yeni keşfedilen fosilde, kanat zarını gergin tutan iğnemsi eklemlerin  yanında, bir kanadında, kanat zarının izleri olduğu sanılan kahverengimsi film  benzeri bir doku bulunduğu ifade edildi.

Çalışmada, Ambopteryx’e ait olan kalıntılarda, tüyler ile tüyleri  omurgaya bağlayan kuyruk sokumunun fosilleştiğine dikkat çekildi.

Çalışmaya önderlik eden paleontolog Min Wang, Ambopteryx fosilinde  bulunan yumuşak dokunun, yarasa benzeri uçuş için daha fazla kanıt sağladığını  fakat türün uçma yeteneğine sahip olduğunu sanmadıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın