Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yeni asgari ücret zammında kollar sıvandı! Enflasyondan fazla zam yapılacak: Asgari ücret 7.500 TL’nin üstüne çıkıyor

Milyonlarca vatandaş tarafından “Asgari ücrete yeni yılda ne kadar zam gelecek?” sorusunun yanıtı araştırılıyor. Yapılan açıklamalar doğrultusunda asgari ücret zammı için kolların sıvandığı belirtildi. Tüm bunların yanı sıra asgari ücrete enflasyondan fazla zam yapılacağına ilişkin sinyaller geliyor.

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMA YAPTI

Konu ile ilgili olarak asgari ücret yılın başında yüzde 50.1’lik artışla net 4 bin 253 liraya, Temmuz’da da yaklaşık yüzde 30’luk ara zam ile 5 bin 500 liraya yükseldi. Yeni asgari ücret zammı için de kolların sıvandığı belirtilerek komisyonun Aralık ayında toplanacağı ve asgari ücret zam kararının verileceği bildirildi. Yeni asgari ücret merakla beklenirken Bakan Bilgin bir açıklama yapmıştı ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Enflasyonun etkisini dikkate alarak yeni bir değerlendirme yapacağız”

YÜZDE 65 OLARAK BELİRTİLDİ

Hem geçmiş dönemlerde yapılan artışlar hem de Bakan Bilgin’in açıklamaları asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam yapılacağını ortaya koyduğu paylaşılırken Orta Vadeli Program kapsamında enflasyon tahmini yüzde 65 olarak belirtildi. Bu doğrultuda asgari ücret zammının yüzde 65’ten fazla olabileceği sinyalleri geliyor.

YILLIK BAZDA 7.500 TL’Yİ GEÇECEK

Eğer asgari ücrete 2022 yılı enflasyonu yansıtılırsa yüzde 65 tahminine göre yeni asgari ücret yıllık 4 bin 353 lira 40 kuruştan 7 bin 18 lira 11 kuruşa çıkabileceği paylaşıldı. Bunun yanı sıra yıllık enflasyona tamamlama şekli gündem olduğundan yüksek oranlarda zamlar konuşulmaya başlandı.

Temmuz’da asgari ücrete yüzde 30 ara zam yapıldığı hatırlanıyor ve bu zam için de yıllık enflasyon tahmini olan yüzde 65’e tamamlanabileceği belirtilerek halen net 5 bin 500 lira olan asgari ücret 7 bin 425 lira 47 kuruşu bulabileceği aktarıldı. Ancak yıllık enflasyona tamamlama formülü ile maaşlara zam yapılırsa asgari ücretin net 7.500 TL’den fazla olabileceği vurgulandı.