Ekonomi

Yeni 100 TL’ler 20 Mayıs’ta tedavüle çıkıyor!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 100 TL banknotların yenileneceğini ve yeni banknotların 20 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini duyurdu. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, "1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 100 TL banknotlar 20 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir" ifadeleri kullanıldı.

100 TL’lik Banknotlar 20 Mayıs tarihinde yeni haliyle tedavüle giriyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından duyurulan değişiklik için, “1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 100 TL banknotlar 20 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir” ifadeleri kullanıldı.

İmzalar yeniden düzenlendi

Ancak beklenildiği gibi banknotların görünümünde eskisinden farklı bir değişiklik olmayacak. Sadece halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip 100 TL banknotlara kıyasla, IV. tertip 100 TL banknotlardaki imzalar Başkan Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’e ait olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Merkez Bankasından yeni banknotlarının görünümüne ilişkin yapılan açıklamada ise, “Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II. ve III. tertipleriyle tamamen aynıdır.” İfadeleri kullanıldı.