Genel

Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

Yatay geçiş şartları nelerdir? Yatay geçiş şartlarının neler olduğunu, kimlerin başvuru yapabileceğini, başvurudan sonra online olarak nasıl sorgulama yapılacağını ve başvuru için gerekli evrakların neler olduğunu bilmek isteyenler, oluşturduğumuz yazımızı detaylı bir şekilde inceleyebilir.

Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

Yatay geçiş için istenilen şartlar vardır. egehaber.com Aşağıda yatay geçiş şartları sınavına gireceklerin uyması gereken kurallar yer alır. Bu kurallar şu şekildedir:
*Yatay geçiş sınavına girip başka bir üniversitede okumak isteyenler, ilk önce sınavda okumak istedikleri üniversitenin istediği puanını almalıdır.
*Yatay geçiş için üniversitelerin resmi internet adresi üzerinden başvuru tarihlerinin takip edilmesi gerekir.
*Yatay geçiş ile başka üniversiteye geçmek isteyenlerin hiçbir şekilde disiplin cezasının olmaması gerekir.
Yukarıda verilen şartlar yerine getirildiği zaman isteyen herkes yatay geçiş sınava girerek üniversitelerini değiştirebilir.

Yatay Geçiş Çeşitleri

Yatay geçiş çeşitleri üç bölümden oluşur. egehaber.com Yatay geçiş yapmak isteyenler, okudukları üniversitede başka bölüme geçmek istiyorlarsa, kurum içi yatay geçiş müracaatı yapmaları gerekir. Fakat, öğrenciler, başka üniversitede yatay geçiş yapmak istiyorlarsa, kurumlar arası yatay geçiş türüne ait sınav başvurusunu yapmalıdır. Bunun yanı sıra ÖSYM puanı ile yatay geçiş hakkını kullanmak isteyenler ise, merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş işlemlerini yapabilir. Yatay geçiş türlerinden herhangi birini kullanıp bölümlerini veya üniversitelerini değiştirmek isteyenlerin başvuru işlemlerini önceden yapmaları gerekir. Başvuru işlemlerinin olumlu olmasından sonra herkes istedikleri yere gidebilme şansını elde eder.

Nerelere Yatay Geçiş Yapılabilir?

Yatay geçişin yapılması için yapılan kurumların neler olduğunu bilmek gerekir. Aşağıda yatay geçisin yapılabildiği kurumlarla ilgili bilgiler yer alır. Bu kurumlar şu şekildedir:

*Açık öğretimden örgün öğretime geçiş yapmak isteyenler yatay geçişe başvuruda bulunabilir. Bunun için ortalamanın 80 olması gerekir.

*Uzaktan eğitimden örgün öğretime geçiş yapmak isteyenler de yatay geçiş müracaatında *bulunabilir. Bunun için de ortalamanın 80 olması gerekir.

*Uzak eğitimden açık öğretime geçiş yapılması için de yatay geçişe başvurulmalıdır.

*Birinci veya ikinci öğretimden açık öğretime geçiş yapmak isteyenler, gerekli evraklarla birlikte başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.

*İkinci öğretimden ikinci öğretime geçiş yapmak isteyenler, yatay geçiş sınavına girmelidir.

*Polis okullarından başka okullara geçmek isteyenler, gitmek istedikleri üniversitenin sitesine giriş yaparak başvuru işlemlerini online olarak yapabilir.

*Yurtdışından öğrenciler de Türkiye’de istedikleri herhangi bir üniversiteye yatay geçiş yapabilir. Bunun için yabancı öğrencilerin başvuru tarihlerini takip etmesi gerekir.

Yukarıda verilen kurumlar doğrultusunda dileyen herkes yatay geçiş yapabilir. Yatay geçişin yapılması için sınavdan alınacak puanlar ve okulda yapılan ortalama çok etkilidir. Bütün koşullar sağlandıktan sonra bölümler veya üniversiteler değiştirilebilir.

Kurum İçinde Yatay Geçiş Yapma

Kurum içinde yatay geçiş yapmak için okunulan üniversitede başka bölüme geçiş yapılması gerekir. Aşağıda kurum içinde yatay geçiş yapılması için istenen şartlar yer alır. Bu şartlar şu şekildedir:
*Kurum içinde yatay geçiş yapılması için geçiş yapılmak istenilen bölümde kontenjan açığının olması gerekir.
*Geçmek istenilen bölümün mülakatlarından veya sınavlarından üstün başarı elde etmek gerekir.
*Kurum içi yatay geçiş yapmak isteyenler, sınav puanlarını ya da elde ettikleri not ortalamasını kullanmalıdır.
Yukarıda yer alan kurallar doğrultusunda kurum içi yatay geçiş yapmak isteyenler, başvuru tarihlerini geçirmeden online olarak işlemlerini tamamlamalıdır. Başvurularını isteyenler, ıslak imza yöntemiyle de üniversiteye giderek yapabilir.

Yatay Geçiş İçin İstenen Belgeler

Yatay geçiş için istenen belgelerin temin edilmesi gerekir. egehaber.com Aşağıda yatay geçiş müracaatında bulunacakların teslim etmesi gereken belgelerle ilgili bilgiler yer alır. Bu belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

*Yatay geçiş sınavına müracaat edecekler, başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır.
*Bunun yanında başvuru formuyla birlikte vesikalık resimlerini de yanlarında bulundurmaları gerekir.
*Öğrenci belgelerinin güncel tarihte olması şartıyla alınması gerekir.
*ÖSYM sonuç belgesinin muhakkak başvuru esnasında teslim edilmesi şartı aranır.
*Yabancı dil seviyesinin gösterildiği belge de başvuru için önemlidir.
*Üniversitede kayıtlı olunan derslerin gösterildiği belgenin de temin edilmesi gerekir.
*Önceden başka okullara yatay geçiş yapılmadığını kanıtlayan belgenin olması gereklidir.
Yukarıda verilen belgelerin hepsinin eksiksiz bir şekilde toplanması sonucunda yatay geçiş başvuru işlemleri kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Yatay geçiş başvurusu için toplanan evrak ve belgelerin hepsinin gitmek istenilen üniversiteye teslim edilmesi gerekir.

Yatay Geçiş Müracaatı

Yatay geçiş müracaatını online olarak yapmak isteyenler, hangi üniversiteye geçiş yapmak istiyorlarsa, o üniversitenin resmi internet adresine giriş yaparak başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurup göndermelidir. Başvuruları birebir yapmak isteyenler ise, istenilen evraklarla birlikte üniversitenin öğrenci işlerine giderek yapabilir. Yatay geçiş başvurusunun zamanında yapılması oldukça önemlidir. Özellikle yatay geçiş zamanları güz ve bahar yarıyıllarında yapılır. Üniversitelerin internet sitesinde yer alan akademik takvimden başvuru tarihleri takip edilmelidir. Her üniversite kendine göre tarihler belirledikleri için yatay geçiş başvurularının zamanı farklıdır. Bu yüzden internet sitesinden araştırmalar yapılmalıdır. Zamanında yapılmayan başvurular hiçbir şekilde kabul edilmez.

Yatay Geçiş Sorgulama

Yatay geçiş sorgulama işlemleri online bir şekilde internet üzerinden yapılabilir. Bunun için öğrencilerin ilk önce güz veya bahar yarıyıllarında yatay geçiş başvuru işlemlerini yapmaları gerekir. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasından sonra 1 hafta içerisinde sonuçlar açıklanır. Sonuçların öğrenilmesi için yatay geçişin yapılacağı üniversitenin resmi internet adresine giriş yapılması gerekir. Siteye giriş yapıldıktan sonra sınavlar bölümünden sınav sonuçları kolay bir şekilde öğrenilebilir.

Kaynak: egehaber.com

HABERLERİMİZİ TELEGRAM’DAN DA TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ. 

http://t.me/egehaber

Bunlara bakmadan geçme!

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR