İzmir Haberleri

Yaşar Üniversitesinde tahıl sektörü değerlendirildi

Yaşar Üniversitesinde tahıl sektörünün değerlendirmesi yapıldı. Yaşar Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Müdürlüğü ile Yaşar Üniversitesi Gıda ve Tarım Topluluğunun katkılarıyla düzenlenen “Başaktan Buğdaya, Undan Ekmeğe: Sürdürülebilir Üretim için Tahıl Sektörünün Değerlendirilmesi” isimli panel yoğun ilgi gördü.

Gıda İşleme Bölümü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen panelde, Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nda danışmanlık da yapan Ege Üniversitesi (EÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Sezgin Ünal, ekmekle ilgili doğru sanılan yanlışlar hakında bilgiler verdi. Ünal, “Günde en fazla 2 dilim yenen ekmek, kesinlikle şişmanlatmaz. ‘Ekmek şekerdir’ tanımı çok yanlış. Esmer ekmek olarak tabir ettiğimiz belirli oranda çavdar ve yulaf karışımı ekmekler ise yaşlıların bağırsak fonksiyonlarını düzenlemesi açısından faydalı” dedi.

Panelin moderatörlüğünü Yaşar Üniversitesi MYO Gıda İşleme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel gerçekleştirdi. Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram da gıda teknolojisindeki yeni gelişmeleri ve bunun tahıl sektörüne yansımalarını değerlendirdi. Bayram, “ABD’de 2015 yılından bu yana halkın evde yemek için harcadığı ücret ile dışarıda yemek için harcadığı ücret oranı eşit hale geldi. Modern yaşamda artık insanlar evde yemek yapmak istemiyor. Yakın gelecekte robot şefler ve 3D yazıcı şefler mutfaklarda yerini almaya başlayacak. Öte yandan Uzak Doğulular da buğday ürünlerini tüketmeye başladı. Bu nedenle bu ülkelerde tahıl sektörünün en etkin pazarlarından biri haline gelecek. Yeni İpek Yolu dünyada yeni bir kapı açıyor.” diye konuştu.

YILDA KİŞİ BAŞINA DÜŞEN BUĞDAY 182 KİLOGRAM

Bir un fabrikasının satış müdürü Ahmet Duran ise buğdaydan neden hibrit tohumluk elde edilmediğini anlattı. Duran, “Türkiye, yeterli düzeyde buğday üretimi gerçekleştirebilen bir ülke olmasına karşın olumsuz iklim koşullarından kaynaklanan kalite ve üretim problemleri neticesinde zaman zaman ihtiyaç duyduğu buğdayı karşılayamıyor ve ithalat gerçekleştiriyor. Türkiye’de yılda kişi başına düşen buğday tüketimi ortalama 182 kilogram civarında. Geçmişe göre bir düşüş var ama gelişime açık bir sektör. Ciddi bir AR-GE çalışması var, yeni ürünler kazandırılıyor. Bu nedenle gençlerin bu işi iyi değerlendirmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

İşletme sahibi Serkan Akyılmaz ise ekmek üretim teknolojisi ve fırıncılık sektörünün yükselen trendleri hakkında bilgiler sundu. Akyılmaz, “Bir fırın işletmesi başarıyı lojistiği iyi kullanarak, doğru elemanlar ve doğru tedarikçi ile çalışarak ve en önemlisi hijyene dikkat ederek elde edebilir” dedi.

Bir cevap yazın