Türkiye’de En Fazla Yaptırılan Estetik Ameliyatlar

Artık bir rutin haline gelen estetik cerrahi operasyonları, Türkiye’de en fazla yaptırılan estetik ameliyatlar sayısını da arttırdı. Özellikle kadınların ilgisini çeken estetik operasyonlar, kadınlar kadar erkekleri de etkilemeye başladı.

Türkiye’de En Fazla Yaptırılan Estetik Ameliyatlar

Artık bir rutin haline gelen estetik cerrahi operasyonları, Türkiye’de en fazla yaptırılan estetik ameliyatlar sayısını da arttırdı. Özellikle kadınların ilgisini çeken estetik operasyonlar, kadınlar kadar erkekleri de etkilemeye başladı.

Estetik operasyonlar, kişinin ruhsal durumunu etkilediği için oldukça iyi düşünülmesi gereken kararlardır. Operasyon için gerekli olan hekim araştırmasını yapan kişiler genelde büyükşehirleri tercih ederek buradaki hastanelerde ameliyat olmaktadır. Operasyon için gerekli olan bilgi ve deneyimler merak edilirken, hastaların genelde diğer hasta deneyimlerine güvenerek karar verdiği bilinmektedir.

Başta burun estetiği olmak üzere göğüs ve yüz estetiği konusunda ciddi bir talep artışının olduğu günümüzde, estetik cerrahlar çok sık tercih ettikleri ameliyatsız estetik uygulamalara bir de cerrahi müdahaleleri eklediğinde çok başarılı sonuçların ortaya çıkması mümkün oldu. Bu yüzden estetik operasyonlar söz konusu olduğunda hastanın talebine göre değerlendirilen operasyonlar yaptırılabilir.

Estetik ameliyat denildiğinde ilk akla gelen burun estetiği, kadın ve erkeklerde çok sık tercih edilirken, kadınlar diğer estetik operasyonlara çok daha fazla ilgi göstermektedir.  Ameliyatsız yüz germe, dudak dolgusu ve botoks gibi operasyonlar için kadınlar yaş sınırı olmaksızın çok daha fazla ilgi göstermektedir.

Türkiye’de en fazla yaptırılan estetik ameliyatlar merak edildiğinde, ilk sırada burun ameliyatı, ikinci olarak göğüs ameliyatları son olarak da yüz estetiği ameliyatları gelmektedir. Bu operasyonların her biri estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Kadın erkek tüm insanların en önemsediği bölgelerden olan burun, yüz ifadesini ciddi derecede etkiler. Burundaki şekil bozukluklarının yanında nefes alış verişlerde de sorun olduğunda burun estetiği ameliyatı bir seçenek olarak değerlendiriliyor.

Türk toplumunun %10’u burun estetiğine ilgi gösteriyor ve çoğu zaman operasyonu nefes alma sorunuyla birlikte tercih ediyor. Fiyat ve uygulama açısından ise burun estetiği ciddi bir yoğunluğa neden oluyor. Birçok kulak burun boğaz uzmanı da estetik burun ameliyatı yapmaktadır. Bu durumda burun estetiğinden çok fazla bir beklentinin olmaması gerekir. Burundaki yapısal sorunların çözümü konusunda iyi bir çözüm sunan kulak burun boğaz uzmanları, estetik cerrahlar kadar deneyimli olmayabilir.

Bu yüzden burun ameliyatlarında estetik cerrah mı yoksa kulak burun boğaz uzmanı mı seçmeniz gerektiğine karar vermeniz biraz deneyim ve araştırma gerektiren bir süreç olacaktır. Burun ameliyatları 18 yaşından itibaren her hastaya uygulanmakta, 10 gün içinde hastanın şişlikleri ve morlukları azalarak sosyal yaşantısına dönebilmektedir.

Göğüs Estetiği Ameliyatı

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan küçük göğüsler, silikon protezle büyütüldüğünde estetik açıdan vücutla orantılı bir yapının sağlanması söz konusu olabiliyor. Ama sadece küçük göğüsler için değil, büyük ve sarkık göğüsler için de ameliyat gerekebiliyor.

Memenin bedene göre büyük olması durumunda boyun ve sırt ağrılarının artması söz konusu olabilir. Ayrıca sarkmaların da olması kişinin özgüvenini azalttığı gibi, giydiği kıyafetlerin de üzerine yakışmamasına neden olabilir. Bu durumda cerrahi çözümlerle büyük, sarkık ya da küçük memelerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Erkeklerde de normalden büyük olan meme küçültme ameliyatı yapılmakla birlikte, kadınlarda ise bu durum daha ciddi bir estetik kaygıdır. Cinsel açıdan önemli olan memeler, kadın için bir özgüven kaynağıdır. Göğüs estetiği ameliyatı da 18 yaşından itibaren yapılabilir. Ancak meme küçültme süt bezlerinin de kesilmesini gerektireceğinden anne olmuş adaylarda tercih edilir.

Meme büyütme ise silikon protezlerin meme dokusunun altına yerleştirilmesiyle meme hacminin büyümesini sağlar ve emzirmeye olumsuz bir etkisi yoktur.

Yüz Estetiği Ameliyatı

Ameliyatlı ya da ameliyatsız seçenekleri bulunan yüz estetiği ameliyatı son seçenektir. Ameliyatsız müdahalelerin öncelikli olarak tercih edildiği ameliyatlarda hastanın cerrahi müdahale için riskleri göz önünde bulundurması ve ameliyatsız estetikle giderilmeyecek derecede kırışıklık ve sarkma olması durumudur.

Yüz germe ve sarkmış olan derinin toparlanması operasyonlarında kesin çözüm yüz estetiği ameliyatı olmaktadır. Yüz estetiği ile dudaklara kalıcı silikon yapmak, kaşları kaldırmak, cildi germek, göz kapaklarının sarkıklıklarını gidermek için çeşitli cerrahi müdahaleler yapılarak hastanın daha genç görünmesi sağlanır. Ülkemizde son yıllarda erkekler de yüz estetiği ameliyatları yaptırarak, elmacık kemiği yapmak ya da yüz germek için kalıcı çözümlere ulaşmaya çalışmaktadır.

Estetik ameliyatları hakkında daha fazla bilgi için İzmir estetik merkezi estetiks.net web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 00:16
YORUM EKLE