15 Aralık 2016 Perşembe 10:20
Sunay Akın o kahraman ile buluştu

Halep’te yaşayan katliamdan sosyal medyaya düşen görüntüler yürekleri yaktı. Aç, yaralı küçük bebekler, ağlayan vekurtulmaya çalışan çocuk fotoğrafları en çok yüreği yakan oldu. Bunlardan biri de şüphesiz Vietnam Savaşı’nda ağlayarak kaçan ve şimdilerde UNESCO için çalışan Kim Phuc’un yıllar öncesine ait fotoğrafıydı.

banner505

Sunay Akın, Zülfü Livaneli’nin 50. sanat yılı için İstanbul’a gelen Phuc’la buluştu ve günümüzün sorunlarını konuştu. Çıkan sonucu da şöyle anlattı:

“Savaşın çirkinliğini yansıtan çocuk fotoğrafı denildiğinde, akıllara ilk gelenlerden biri de, Vietnam Savaşı’nda çekilen bu fotoğraftır… Vietnam, Bağdat, Saraybosna, Halepçe, Halep ya da dünyada başka bir yer… Ne yazık ki, yer adları değişse de, insan olanın yüreğini dağlayan hep aynı acı… Fotoğrafta korku içinde kaçan kız çocuğu Kim Phuc, UNESCO’da birlikte görev yaptığı arkadaşı Zülfü Livaneli’nin 50. Sanat Yılı etkinliklerine katılmak için İstanbul’a geldi… Kısa sohbetimizde ortaya çıkan şu oldu: Şiddet politikalarıyla beslenenler, diktatör sevdalıları ve onları oyunlarına getiren Emperyalist silah tüccarları var oldukça, savaşlar bitmeyecek ve çocukların acısı ne yazık ki hiç dinmeyecek…”

Anahtar Kelimeler:
Sunay AkınUnescoKim Phuc