Prostat Hastaları Kafeinli İçeceklerden Uzak Durun

Diyetisyen Gizem Şeber, Kafeinli İçeceklerin Vücuttan İdrarla Sıvı Atımını Hızlandırdığı İçin Prostat Hastalarının Bu İçeceklerden Uzak Durması Gerektiğini Söyledi.

Prostat Hastaları Kafeinli İçeceklerden Uzak Durun

Diyetisyen Gizem Şeber, kafeinli içeceklerin vücuttan idrarla sıvı atımını hızlandırdığı için prostat hastalarının bu içeceklerden uzak durması gerektiğini söyledi.
Şeber yaptığı açıklamada, prostat büyümesinin, erkeklerde bulunan prostat bezinin büyümesi sonucu oluşan hastalık olduğunu belirterek, "Büyüme sebebi, habis yani kötü huylu tümörler değildir. Fakat idrara çıkma zorluğu, gece idrar sebebi nedeniyle sıkça uyanma gibi problemler sebebiyle yaşam kalitesinin düşüren bir rahatsızlıktır. Prostat büyümesi, erkeklerin çoğunda gözlenen ve yaş arttıkça görülme riski yükselen bir sağlık sorunudur. Seksen yaşını aşmış erkeklerde görülme oranı %90 civarındadır. Genellikle yaşla birlikte azalan erkeklik hormonu seviyesi ile ilişkilendirilir. Prostat büyümesi teşhisi yalnızca uzman doktor tarafından konulabilir. Kişilerin kendi kendilerine teşhis koyup, kendilerince tedavi yöntemlerine başvurması son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Prostat büyümesi teşhis ve tedavi edilmez ise idrar kesesi çıkışını tıkayarak böbrek ile ilgili sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir" dedi.

Prostat hastası olanların sıvı tüketimi saatlerine dikkat etmesi gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti:
"İdrara çıkmakta yaşanan güçlük hastanın gece boyunca birkaç sefer uyanmasına neden olabilir. Bu nedenle sıvı tüketimi yatmaya 2 saat kala kesilmelidir. Fakat idrara çıkmakta yaşanan güçlük sıvı tüketiminin azalmasına neden olmamalıdır. Günde 1,5-2 litre sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir. Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Kafein içerikli çay, kahve, asitli içecekler vücuttan idrarla sıvı atımını hızlandırdığından ve arttırdığından ötürü prostat büyümesi olan kişilerin, kafeinli içecek tüketiminden kaçınmaları gerekir. Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Prostat büyümesi olan kişilerin idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskleri yükseldiğinden ötürü yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemlerini desteklemeleri gerekir. Dört ana besin grubu olan süt ve süt ürünlerinden, et ve et çeşitlerinden, sebze ve meyvelerden ve tahıl ürünlerinden her gün tüketilmelidir. Prostat büyümesi olan kişilerin günlük posa alımının yükseltilmesinin etkilenen barsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu nedenle, beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi rafine tahıllar yerine tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, integral makarna, kepekli pirinç gibi tahıl ürünleri tercih edilmelidir."

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE