Nöroloji Uzmanı Dr. Hilal Togan : İnme hastalığında erken müdahale hayat kurtarır

Özel Gözde İzmir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Hilal Togan, inme tedavisinde ilk 3 saatin yaşamsal önem taşıdığını söylüyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Hilal Togan : İnme hastalığında erken müdahale hayat kurtarır

Beyine giden kan akımının aniden azalması veya durması nedeniyle oluşan bir hastalık olan “İnme”de erken tedavi hayatta kalma şansını artırıyor.

Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bine yakın vakaya rastlanan inme hastalığının özellikle 60 yaş üstü ve erkeklerde görülme olasılığının arttığını söyleyen Özel Gözde İzmir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Hilal Togan, ilk belirtiler görülmeye başladığından itibaren her dakikanın hayati önem taşıdığını söyledi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Togan, inmenin vücudun bir tarafında (yüz, kol, bacak) uyuşukluk, güçsüzlük, konuşma güçlüğü, anlamada zorluk, görme bozukluğu baş ağrısı, baş dönmesi, yutma güçlüğüyle kendini gösterdiğini kaydetti.

İnme hastalığındaki risk faktörlerini de sıralayan Dr. Hilal Togan, alkol ve sigara kullanan, hipertansiyon, şeker ve kalp hastalığı olan, obezite (şişmanlık) hastalığı olan, fiziksel hareketsizliği ve yüksek kolesterolü olan kişilerin risk grubunda bulunduğunu dile getirdi.

İnmenin, dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan ve yaşam kalitesini en fazla etkileyen hastalıkların başında geldiğini hatırlatan Togan, şu bilgileri verdi: “Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bine yakın inme vakası ile karşılaşılıyor. İnme tedavisinde ilk 3 saat çok önemlidir. Bu süre içinde yapılan müdahaleler geri dönüşü olmayan güç kayıplarının yaşanmasını engeller”

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2018, 13:03
YORUM EKLE