banner123

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Yaparken Bilmeniz Gerekenler!

YAŞAM 03.07.2018, 15:09 04.01.2019, 02:13 M. Fatih DEMİR
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Yaparken Bilmeniz Gerekenler!

Yaşam alanlarınızda küçük ölçekli bölgeleri dekore etmenin ne kadar zor ve uğraştırıcı olduğunu biliyoruz. Alanınız küçük olabilir, ancak dikkate alınması gereken şeylerin sayısı fazladır! Her ne kadar büyük bir alana daha çok eşya konulabildiği için dekorasyonu daha zor gibi düşünülse de küçük bir yatak odası dekorasyonu yapmak her zaman büyükten daha uğraştırıcı olur. Doğal olarak aklınızda beliren ilk sorular şunlar olacaktır:

Alanı nasıl ayarlayabilirim?

Hangi yatak odası takımını satın almalıyım?

Yatak odama kanepeye bile sığabilir miyim?

Bütün eşyalarımı nereye saklayacağım?

Küçük yatak odası dekorasyonu yapma etkinliğine hoş geldiniz!

Unutmayalım ki, birçok küçük alan sadece küçük değil, aynı zamanda garip olabilir. Bu, çatlamak için zor bir düzeniniz olduğu ve bu büyüklükteki odaları daha da fazla bir tasarım ikilemi yaşayacağınız anlamına geliyor.

Her küçük alan, kendi zorluklarıyla birlikte gelir. Ama birkaç akıllı ve yaratıcı hile ile kolunuzu yukarı, fonksiyonel ve şık bir alan tasarlayabilirsiniz.

Gördüğümüz en küçük (ve en zor) alandan 5 örnek toplayın ve tasarımcıların bunları nasıl ele aldığını anlamaya çalışın. Biz de tasarımcılarımızdan bazı fikirlerine ve küçük oda dekorasyonu için önerilerine yazı içerisinde yer vereceğiz.

Kompakt ve Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir?

Küçük ama bol miktarda doğal ışık alan bir yatak odasına sahip olduğunuzu varsayalım. Alan, rahattır ama düzenli tutmak için bazı tasarımsal yardımlara ihtiyaç duyacaktır.

Hazırsanız başlayalım:

Yatağın dibindeki boşluğu, bir tezgâh veya bir kabarık gibi rahat ve fonksiyonel vurgularla doldurun. Bu alandan daha fazla faydalandığınızı hissettirecektir. Çünkü yatak odanız “sadece uyumak için bir yer” değildir. Alanı daha büyük ve daha açık hissetmek için yer boylu ayna kullanın. Sınırlı yer var mı? Aynı efekt için bir dizi ayna deneyin. Yatak odası modelleri içerisinden aynalı seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

Eni dar ama boyu uzun depolama parçalarını seçin. Köşelere ve duvarların içine, hantal hissetmeden girebilirler. Küçük bir yatak odasına çok sayıda rahat doku eklemek için, bir kabarık tüylü halı ile eşleştirilmiş renkli bir halı ya da el dokuması kilimleri tercih edebilirsiniz.

Duvar renginde ise tercih etmeniz gereken renk elbette beyaz ya da krem olacak. Koyu renkler zaten küçük ve dar olan alanın karanlık görünmesine neden olacaktır. Eğer koyu renk duvarları seviyorsanız, tek bir duvarı seçerek onu koyu bir renge boyayabilirsiniz. Yine de ışığı azaltacağını unutmamalısınız.

Yorumlar (0)