Koşuyorsanız Bu Süreyi Aşmayın !

Kilo vermek, stresi azaltmak, kan basıncını düşürmek gibi faydaları olan koşu yapmanın erken ölüme neden olabileceği tespit edildi. Haftada 2,5 saatten fazla koşanların hiç koşmayanlar kadar yaşam ömrünün kısaldığı ortaya çıktı.

Koşuyorsanız Bu Süreyi Aşmayın !
Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin yıllık toplantısında açıklanan, 4 bin kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmanın sonucuna göre sağlık için faydalı olan koşu, haftada ortalama 2,5 saat olan koşu. Makalenin yazarlarından Kansas’taki Orta Amerika Kalp Enstitüsü Koruyucu Kardiyoloji Müdürü James O’Keefe, haftalık makul bir seviyede koşanların yüzde 25-40 arası değişen bir oranda yaşam sürelerinin ortalama 6 sene uzadığını ifade etti.

Bunun yanında çok fazla koşmanın stresi artırdığı ve domino etkisi yaparak başka rahatsızlıklara da neden olabileceği keşfedildi. Düzenli ve aşırı derecede egzersiz yapmanın kalbin şeklini değiştirip, vücuda başka zararlar verdiği belirtiliyor. O’Keefe, egzersiz yapma konusunda insanların hevesini kırmak istemediklerini dile getirerek, kardiyoyu dengede tutmak için yoga, plates gibi forma sokan egzersizleri de yapmayı öneriyor.


Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE