İzmir Eczacılar odasından korkutan Açıklama! 400'e Yakın İlaç Bulunamıyor! Tedaviler Yapılamıyor

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edilmesi üzerine değerlendirme yapan İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan'dan ilaçlarla alakalı olarak yeni bir açıklama geldi. İşte detaylar.

YAŞAM 17.11.2018, 16:55
İzmir Eczacılar odasından korkutan Açıklama! 400'e Yakın İlaç Bulunamıyor! Tedaviler Yapılamıyor

İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan'dan Türkiye'de bulunamayan ilaçlarla alakalı olarak yeni bir açıklama geldi.

Türkiye'de bulunmadığından dolayı yurt dışından getirilen ve bazı hormon ya da kanser ilaçlarına sorunların yaşandığını ifade eden Sayılkan açıklamasında ise;

"Her ay nereden bakarsanız bakın, 400 kalem ilaç yoka düşüyor. Bunlar tedaviyi aksatan ilaçlar olduğu için durumun ciddiyeti her geçen gün büyüyor" dedi.

Söz konusu Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edilmesiyle alakalı olarak değerlendirmelerde bulunan İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan'dan yeni açıklamalar geldi.

Sayılkan yaptığı açıklamada ise ithal ilaçların yurt dışından getirilmesi konusunda Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) dışında başka kurumlara da yetki verileceğini sözlerine eekledi.

Ayrıca bu ilaçları yurt dışından getirmek için ayrı bir birim kurulması yerine ilaçların Türkiye'de bulunabilir olmasını sağlamak zorunlu olduğunu açıkladı.

Ayrıca Sayılkan, her ay 400 kalem ilacın yoka düştüğünü belirterek;

"Bir ilaç firması Türkiye'de ithalat ruhsatı almak için bir sürü prosedürle uğraşıyor. O ruhsatın iptal olmaması için Türkiye'ye yılda belli sayıda ürün sokması lazım.

Bu yüzden aynı ilacı, bin kutu gerekmesine karşın 3- 4 ayda bir 300 kutu getirerek hastalara temin ediyorlar. Dolayısıyla her ay nerden baksanız, 400 kalem ilaç yoka düşüyor.

Bazı ilaçların Türkiye'de bulunabilen eşdeğerleri var. Halkımızdan rica ediyorum, eczacılarına güvenip aynı ilacın eşdeğerini tercih etsinler.

Ancak hormon ve kanser ilaçlarının bir eşdeğeri yok. Bunlar tedaviyi aksatan ilaçlar olduğu için durumun ciddiyeti her geçen gün büyüyor.

Gereken kaynak aktarılmalı. Sağlık yaşamın temelidir. Sağlıktan tasarruf etmek yerine, başka alanlarda bunu yapsınlar" dedi.

KamuPersoneli.net

Yorumlar (0)