11 Kasım 2015 Çarşamba 13:42
HAFTA HAFTA GEBELİK DÖNEMİ
 

HAFTA HAFTA GEBELİK DÖNEMİ

Gebelik 40 hafta süren bir serüvendir. Bu süre gün olarak 280 güne, ay olarak da 9 ay 10 güne tekabül etmektedir. Ancak en yaygın gebelik takibi şekli hafta hafta yapılanlardır. Hafta hafta gebelik takibi ile bebeğin gelişimi daha verimli bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Hafta hafta gebelik takibi ile detaylı bilgiye ulaşmak da mümkün olmaktadır. Bu şekilde uygulanan gebelik takibi ile anne adayına yapılması gereken test ya da tedavilerin zamanı da net bir şekilde ifade edilebilmektedir.

Hafta hafat gebelik takibinde bebeğin organ gelişimi, zihinsel ve genetik sağlığı gibi konular açığa çıkmaktadır. Ancak bazı sağlık konuları net bir şekilde değil de, tahmini ya da oran olarak değerlendirilmektedir. Sahip olunan risk oranı hastalık ihtimalini güçlendirmekte ya da zayıflatmaktadır. Ancak bu oranlar kesinlikle net bir sonucu vermemektedir.

Hafta hafta gebelik takibi yapılırken gebelik süreci 3 ana evreye ayrılmaktadır. 1. Trimester, 2. Trimester ve 3. Trimester olarak adlandırılan bu evreler, hamileliğin ilk 3 ayını, ortadaki 3 ayını ve son 3 ayını tanımlamaktadır. 1. Trimester adı verilen ilk 3 aylık evre gebeliğin 1 ila 12. haftaları arasını kapsamaktadır. Bebeğin organları bu evre içerisinde oluşum göstermektedir. 2. Trimester adı verilen ikinci 3 aylık evre ise gebeliğin 13 ila 27. haftaları arasını kapsamaktadır. Bu evre içerisinde bebeğin organ gelişimi devam etmektedir. Anne adayına uygulanması gereken bir takım testler bu evrede uygulanabilmektedir. 3. Trimester adı verilen son 3 aylık evre gebeliğin 28 ila 24. haftalar arasını kapsamaktadır. Bu evrenin sonunda doğum gerçekleşir. Gebeliğin 38. haftasından sonra doğumun gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu süre gebeliğin 42. haftasına kadar uzayabilmektedir.

Hafta hafta gebelik takibi ile bebeğin boy ve kilo gelişimini gözlemlemek de mümkündür. Bebeğin ortalama ölçüleri anne adayına hafta hafta bildirilmektedir. Hafta hafta gebelik takibi esnasında 20. haftadan önce gerçekleşen doğumlarda bebeğin yaşama ihtimali yoktur. Bu nedenle gebeliğin 20. haftasından önce gerçekleşen doğumlar düşük olarak adlandırılır ve bebek yaşayamaz. gebeliğin 20. haftasından sonra ancak 27. haftasından önce gerçekleşen doğumlarda ise bebeğin ölüm riski söz konusudur.

Hafta hafta gebelik takibi ile bebeğin boy ve kilosu, fiziksel ve zihinsel gelişimi, bebeğin anne karnındaki ultrason görüntüleri, anne adayının uygulaması gereken beslenme düzeni, anne adayında ortaya çıkan rahatsızlıklar ya da değişiklikler, hamileliğin neden olduğu şikayet konuları ayrı ayrı değerlendirilebilmektedir. Yapılan hafta hafta gebelik takibi ile anne adayı detaylı bilgi edindiği için kendini daha rahat hissetmektedir. Ayrıca olası rahatsızlıklar ya da şikayetler de hafta hafta gebelik takibi ile daha kolay bir şekilde netliğe kavuşmaktadır. Yapılan hafta hafta gebelik takibi ile anne adayının hamilelik dönemi boyunca alması gereken kilonun da değerlendirilmesi yapılabilmektedir. Hafta hafta gebelik takibi ile gebeliğin kaçıncı haftasında olduğu bilinen anne adayının hangi kiloda olması gerektiği kolaylıkla saptanabilmektedir.

Hafta hafta gebelik takibinde 20. haftada anne karnındaki bebeğin ortalama 300 gram ağırlığında ve ortalama 17 cm boyunda olması beklenmektedir. Gebeliğin 32. haftasında ise anne karnındaki bebeğin 2 kiloya yaklaşmış olması beklenmektedir. Boyu ise ortalama olarak 45 – 46 cm civarında olması gerekmektedir. Gebeliğin 40. haftasında ise bebeğin ortalama olarak 3 ila 4 kilo arasında olması beklenmektedir. Boyu ise ortalama 55 cm civarında değerlendirilmektedir. Bu şekilde hafta hafta gebelik takibi yaparak bebeğin boy ve kilo gelişimi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak mümkündür. Ancak bu değerler ailenin sahip olduğu genetik yapıya göre farklılıklar gösterecektir.  Hafta hafta gebelik ile ilgili detaylı bilgi almak için http://www.anneleronline.com/hafta-hafta-gebelik adresini ziyaret edebilirsiniz.


Son Güncelleme: 11.11.2015 13:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.