10 Şubat 2015 Salı 12:43
Evlenmeden önce
Yeni yönetmeliğe göre bundan sonra evlenmek isteyenler ‘evlenme ehliyet belgesi’ alacaklar. Yönetmeliğe eklenen yeni fıkrayla evlenme ehliyet belgesi, “Kişinin evlenme anındaki millî hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belgeyi” şeklinde tanımlandı. Evlenme ehliyet belgesi ve nüfus kayıt örneğinin, Kimlik Paylaşımı Sistemini kullanan evlendirme memurlukları tarafından sistem üzerinden temin edileceği de hükme bağlandı. Evlenme izin belgesi bundan sonra 4 değil 2 nüsha olarak düzenlenecek.

FOTOĞRAF DEĞİŞTİ İNKILAP İLKELERİ ÇIKTI
Eski yönetmelikte evlenme başvurusunda çektirilmesi gereken fotoğraf “Vesikalık Fotoğraf” fıkrası altında şöyle düzenlenmişti: “Verilecek dörder adet fotoğrafın İnkılâp ilkelerine uygun kıyafet içerisinde baş açık, cepheden ve başın yüz ile alın kısımlarını tamamen gösterir şekilde çektirilmiş olması gerekir. Kadınların, yüz ve alın kısımları açık olmak kaydıyla başörtü ile çekilmiş fotoğrafları kabul edilebilir.” Yeni yönetmelikte ise bu hüküm şöyle değişti: “Fotoğrafın, renkli ve ön cepheden baş açık, sivil giysilerle çekilmiş olması ve kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul edilir.”

NÜFUS KÜTÜKLERİ BİLDİRİMİ DE İMHA EDİLECEK
Yeni yönetmelikle, 41.madde birinci fıkrada da değişikliğe gidildi. “Evlenme yapılmasına esas olan dosya ve belgeler evlenme tarihinden itibaren 10 yıl geçtikten sonra imha edilir” hükmü korunurken, “Ancak, evlenme kütükleri ve evlenmenin nüfus kütüklerine tesciline dair bildirimler hiç bir surette imha edilemez” hükmü kaldırıldı.  Evlenmenin yapılmaması halinde; doldurulmuş aile cüzdanları, evlendirme memurluğunca usulüne göre imha edilecek. İmha edilen aile cüzdanının seri ve numarası evlendirme memurluğunun bulunduğu yerin nüfus müdürlüğüne bildirilecek.

(
AYSEL ALP / ANKARA)
Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.