Emekliye 2 bin TL ikramiye

Bu yıl da emeklilerin bayram ikramiyesi ile ek gelir elde edeceği öğrenildi. İlk bin liralık ödeme 27-31 Mayıs'ta, ikincisi 5-9 Ağustos'ta hesaba yatacak. Vefat edenlerin yakınlarına da ödeme geliyor

YAŞAM 11.03.2019, 10:47
Emekliye 2 bin TL ikramiye

Milyonlarca emekliye müjdeli haber geldi.

Bu yıl da emekliler bayram ikramiyesi ile ek gelir elde edecek. İlk bin liralık ödeme 27-31 Mayıs'ta, ikincisi 5-9 Ağustos'ta hesaba yatacak. Vefat edenlerin yakınlarına da ödeme geliyor

Hangi emekli ikramiyeden nasıl yararlanacak?

Yaklaşık 12.3 milyon emekli, bayram ikramiyesi ek gelir imkanı eldeecek.

Emekliler, ilk kez geçen yıl Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde ikramiye paralarını almıştı.

İkramiyeler bu yıl da devam edecek. İşte ikramiye ile ilgili bilinmesi gerekenler ise şu şekilde;
Ödemenin yapılacağı tarihte SGK'dan yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara veriliyor.

Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödeniyor.
Emekliler ve maluller biner lirayı alıyor. Ödeme, Ramazan ve Kurban bayramları öncesi yapılıyor.
Bu kişinin ikramiyesini hak sahibi yakınları alabiliyor. Dul ve yetim aylığı alanlara ölüm aylığı oranında ikramiye ödeniyor.

Eşinin vefat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; eşe 500, çocuğa ise 250 lira tutarında ikramiye ödemesi yapılıyor.
 

Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alıyor. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınıyor.

Yorumlar (0)