13 Şubat 2015 Cuma 19:04
Dr. Aydın: “Çocukların Sağlıklı Beslenmesi, Ciddi Bir İştir Suistimal Edilemez‏”

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Aydın, “Çocukların sağlıklı beslenmesi, ciddi bir iştir suistimal edilemez?” dedi.
Çocukların sağlıklı beslenmesinin büyüme ve gelişmelerinin yanında okul başarısı içinde önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Metin Aydın, “Yetersiz ve dengesiz beslenme öğrencilerde dikkat eksikliğine, algılamada azalma, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları yaparak okul başarılarının düşük olmasına sebep olmaktadır. Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört ana besin grubunda bulunan çeşitli besinleri yeterli ve dengeli miktarda tüketmesi gerekir.

Çocuklardaki beslenme yetersizliğinin en önemli sebebi yoksulluktur. Türkiye’de yaşayan üç çocuktan bir tanesi yoksuldur. Türkiye’de günde 2 Doların altında geliri olan nüfus yüzde 20’dir.Ülkemizdeki yoksulluğun en önemli sebebi ise gelir dağılımındaki dengesizliktir. Şu anda Türkiye’de en fakir yüzde 10 nüfus milli gelirin yüzde 2,3’ne, en zengin yüzde 10’da milli gelirin yüzde 35’ine sahiptir. Hastalıklar ise maalesef yoksulun evinde ve bedeninde birikmektedir. Yoksulluk şiddetin en kötü formudur. Yoksulluğun en önemli etkilerinden biri annelerin yetersiz beslenmesidir ve bu durum bebeklerin yetersiz beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Annelerin hamilelikte yetersiz beslenmesi sonucu Türkiye’de doğan çocukların yüzde 15’i düşük ağırlıklı, yüzde 16’ı ise normalden kısa boylu doğmakta. Yoksulluğun en acılı sonucu ise bebek ve çocuk ölümlerini artırmasıdır” diye konuştu.

Türkiye’de son dört yıl içinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından "Okul Sütü Projesi" uygulanmakta olduğuna işaret eden Dr. Aydın, “Amaç çocuklarda süt içme alışkanlığını kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunmak, sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak. Bu çerçevede kentlerdeki anaokullarına, uygulama sınıflarına, anasınıfı ve ilk okullarda eğitim gören çocuklara Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri 200 ml içme sütü dağıtılmaya başlandı. Normalde yapılan uygulama takdire şayan olup ciddi bir eksikliğin kısmen de olsa giderilmesine sebep olmuştur. Fakat her gün yapılmaması kentler dışındaki çocukları kapsamaması ciddi bir eksikliktir. Haftada üç gün ve 200 ml süt dağıtımı ülkemizdeki çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için yeterli değildir. Bu katkı ülkemizdeki çocukların eğitim ve yoksulluk yükünü azalmaktan uzaktır. Çocuklarımızın bu yetersiz destek nedeni ile adeta zihinsel ve bedensel kamburu çıkmakta. Diğer bir eksiklik de yapılan işlerin günübirlik ve popülist bir anlayışla yapılmasıdır.2014/2015 eğitim dönemi başlayalı yedi ay olmuştur. Hükümetin dört yıldır yapmaya çalıştığı ‘Okul Sütü Projesi’ bu sene ne hikmetse genel seçimlere üç ay kala Şubat ayında akıllara gelmiştir. Çocuklardaki beslenme bozukluğunun en önemli sebebi dengesiz beslenmedir. Maalesef hükümet yaptığı bu güzel projede yanlışlar ve siyasi beklentiler nedeni ile adeta dengesiz beslenmeye örnek olmakta, ciddiyet ve samimiyetten uzak uygulamalar yapmaktadır. Ülkemizdeki çocukların bedensel ve ruhsal gelişmeleri için olmazsa olmaz olan yeterli ve dengeli beslenmesi, siyasi beklenti için fırsat bilinip bu amaçla kullanılacak, suistimal edilebilecek bir konu kesinlikle değildir. Çocukların her gün düzenli ve dengeli beslenmeye ihtiyacı olup hiç bir siyasi beklenti olmadan uygulamanın bu şekilde düzenlenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARA KOŞULSUZ VE KARŞILIKSIZ EKONOMİK YARDIM YAPMALIDIR”
Çocuklara beslenme desteğinin sadece okul çağında değil, doğumdan 18 yaşına kadar devlet tarafından yapılması gerektiğini öne süren Aydın, şunları söyledi: “Bu desteklerde kesinlikle hiç siyasi beklenti olmadan her gün ve sürekli olmalıdır. Bir ülkenin sağlıklı geleceği için sağlam temeller ancak bu şekilde atılabilir. Okullarda yapılan süt dağıtımı işlemi doğru bir uygulama olsada yeterli olmayıp bunun tüm çocuklara dengeli öğle yemeği desteği şekline getirilmesi zorunludur. Hükümetimizin üç çocuk doğurma projesi ancak bu uygulamalar yapılırsa anlamlı olur. Aydın Tabip Odası olarak, ülkemizin kaynaklarının tüm çocuklara dengeli ve sürekli şekilde kullanılmasını öneriyoruz. Devlet doğan bütün çocuklara koşulsuz ve karşılıksız ekonomik yardım yapmalıdır. Okul sütü projesi hiç bir siyasi beklenti gözetilmeksizin köy kent ayrımı yapılmaksızın tüm ana sınıfı, anaokulu ve ilkokullarda sürekli şekilde verilmelidir. Liseyi bitirene kadar tüm okul öğrencilere okullarda öğle yemeği verilmelidir”

Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.