07 Ocak 2016 Perşembe 10:38
Doğal ve Güvenilir Gıda tüketiminde Biyoteknoloji
 Doğal ve Güvenilir Gıda Tüketimin de Biyoteknolojinin Hediyesi ; Maya Özütü ( Ekstraktı )

Günümüz  hayat şartlarında insanlığın beslenmeye ayırdığı vakit, günlük rutin içerisinde geçmiş zamanlara oranla daha az zaman almaya başlamış bulunmaktadır. İnsanlar hızlı hazırlanan veya hazır olarak tüketilen,  besleyici ve aynı zamanda lezzetli olan gıdalara yönelim göstermektedirler. Her an zaman ile kıyasıya bir yarışın içinde olduğumuz, yaşamın temel ihtiyacı olan beslenme, önemini tam olarak yitirmese  de ciddi anlamda, günümüz Dünyasında form değiştirmiş bulunuyor. Uzun süren hazırlama süreçleri ile dengeli alınması gereken besinlere özenle yer verilmiş sofralar, yerini hızlı hazırlanmış ve içerisinde protein, vitamin ve karbonhidrat bakımından dengelenmiş besinlere bırakmışlardır.

Modern Dünyanın bu hızlı değişiminde, doğallıktan uzaklaşmadan, beslenme gereksinimlerimizi karşılamamız için tüm insanlık olarak Biyoteknolojik gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekmektedir. Biyoteknoloji alanı bir çok değerli besin ve vücudumuzun için esansiyel olan molekülleri rahatlıkla tedarik edebileceğimiz bir sistemdir. Maalesef günümüzde halen kelime olarak da işlev olarak da bu sistem insanlara yabancı gelmektedir.  Genel anlamda açıklamamız gerekirse biyoteknoloji; "biyo" kelimesinin yaşam ve doğa anlamında kullanılarak bunun teknik temellere dayandırılıp, teknoloji ile birleşmesiyle birlikte sonucunda doğal ürünlerin elde edilmesine karşılık gelmektedir. Bu sistemin gıda ve beslenme konularında en değerli sonucu da Maya özütü” dür.

Maya, yüzyıllardır insanoğlunun tükettiği bir çok gıda da besin kaynağı olmuştur.  Yüzlerce örnek vermek yerine her gün tüketilen ekmek buna en güzel örnek olacaktır. Mayayı bu kadar farklı kılan özellikleri ise, protein bakımında  zengin olması, B vitamini ve birçok minerali içermesi, karbonhidrat bakımında  dengeli bir kompozisyon sahip olmasıdır.  Bir öğünde alınmasını beklediğimiz bir çok temel yapıtaşını maya sayesinde karşılayabilmekteyiz. Biyoteknoloji ise bunu  mutfaktan  çıkarıp büyük ve ölçeklenebilir bir sistem ile önceden hazırlayarak kullanıma sunmaktadır. Maya özütleri değişik özelliklere sahip olsa da, besleyiciliğinin yanı sıra en önemli özelliği büyük bir lezzet kaynağı olmasıdır.  İlave edildiği gıdalarda lezzeti çok olumlu etkileyerek, yazının başında değindiğimiz gibi hızlı tüketilen gıdaların lezzetini çok önemli bir katkısı vardır. Maya özütü doğallığı, besleyiciliği ve lezzetli olması bakımından gereksinimleri karşılamasından dolayı gıda sektörünün bir çok dalında tercih edilmektedir. Hazır gıdaların içerik kısmında daha sık görmeye başladığımız maya özütü,  bir çok gıdaya tüketici gözünde soru işareti oluşturan girdileri uzaklaştırarak,  daha güvenilir gıdaların üretilmesini de tercih ettirmektedir.http://3.imimg.com/data3/QY/VK/MY-3581513/yeast-extract-250x250.jpg

Maya özütünün diğer bir özelliği de Vejeteryan beslenme alışkanlığı olan insanlar için günümüzde en güvenilir protein  kaynaklarından  biri olmasıdır. Dünya genelinde protein ihtiyacını karşılayacak vegan gıdalar içinde  maya özütü değişmez bir girdi olarak yerini almıştır.

Gıda üretiminin giderek endüstriyelleştiği günümüzde,  güvenilir bir bileşen olarak maya özütü insanlar için tartışılmaz bir besin ve lezzet kaynağı olarak yıllarca zirvede kalacak şekilde hayatımıza ve sofralarımıza girmeyi başarmıştır.

Türkiye’de de Maya Özütü üretimi ile ilgili önemli gelişmeler yaşanmaktadır. 2014 yılında Schwarp ve Vankim ortak yürüttükleri projeyi tamamlayıpLevex Maya Özütü ürününün satışına başlamışlardır. Türkiye’de ilk ve tek olan bu tesis, Dünyada da bu alanda ilk 10 firma arasında bulunmaktadır.

Maya Ekstraktı (Özütü)  ile ilgili detaylı bilgi konusunda aşağıdaki kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

        http://ww.mayaekstrakti.com                                      http://mayaekstrakti.blogspot.com.tr/

        http://www.yeastextract.info                                       http://www.levex.com.tr


Son Güncelleme: 07.01.2016 10:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.