Diyarbakır'da, Kadın-Erkek Eşitliğini Simgeleyen Heykel Dikildi

Diyarbakır'da, Kadın Ve Erkek Eşitliğini Simgeleyen Çift Başlı Kartal Heykeli Dikildi.

Diyarbakır'da, Kadın-Erkek Eşitliğini Simgeleyen Heykel Dikildi

Diyarbakır\'da, kadın ve erkek eşitliğini simgeleyen çift başlı kartal heykeli dikildi.
Bölgeye özgü kültürel motifleri ön plana çıkarıp, kentin estetiğini yükseltmeyi hedefleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı heykel atölyesi, çalışmalarına devam ediyor. Kentin önemli kavşaklarına, daha estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren atölye, Selahaddin-i Eyyubi Kavşağı'na çift başlı heykel dikti. Heykel hakkında bilgi veren heykeltıraş Hüsamettin Saylık, çift başlı kartal heykelinin geçmiş tarihte çok farklı anlamlar yüklenerek yapıldığını söyledi. Saylık, "Mezopotamya’dan çıkmış bir simgenin en iyi anlatım biçimi olarak kadın ve erkek eşitliğini simgelemesini istedik. Bundan kaynaklı olarak figürleri dişi ve erkek olarak işledik" dedi.

Çift başlı kartal heykelini yaklaşık 5 aylık zaman diliminde tamamladıklarını kaydeden Saylık, "Bu tarz çalışmalarla kent estetiğine katkı sunmayı amaçlıyoruz. Bilindiği gibi kent estetiği, ortak yaşam kültüründen yani kamusal alanların estetik yoldan üretilmesi, biçimlendirilmesi, dönüştürülmesi ve estetik değer olarak geleceğe taşınmasıyla başlar" diye konuştu.
Çevreye, doğaya, kültürüne dolayısıyla kendisine yabancılaşan insanın dönüştürülmesi özündeki estetik algı ile kurulan duygudaşlık ile mümkün olduğunu anlatan Saylık, "Biz de sanat atölyesi olarak bu şiarla kentimize katkı sunmaya çalıştık. Bundan sonra da bu tarz çalışmaları yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Heykel atölyesi, heykel ve heykeltıraşlığın gelişimi için ileri ki tarihlerde kurs açacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:00
YORUM EKLE