79 Yaşında İki Ameliyatla Sağlığına Kavuştu

Antalya’Da, 79 Yaşındaki Ekrem Çelikten'in Safra Kesesindeki 210 Taş İle Normalinin 10 Katı Büyüklüğündeki 260 Gramlık Prostat, Memorial Antalya Hastanesi’Nde Yapılan Ameliyatla Alındı.

79 Yaşında İki Ameliyatla Sağlığına Kavuştu

Antalya’da, 79 yaşındaki hastanın safra kesesindeki 210 taş ile normalinin 10 katı büyüklüğündeki 260 gramlık prostat, Memorial Antalya Hastanesi’nde yapılan ameliyatla alındı.
Ekrem Çelikten, yıllarca vücudunda taşıdığı 210 safra kesesi taşından ve normalinin 10 katı büyüklüğündeki 260 gramlık prostattan eşzamanlı yapılan iki ameliyatla aynı anda kurtuldu. Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, Ekrem Çelikten’in safra kesesini alırken aynı seansta Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Ateş de prostat ameliyatını yaptı.
VÜCUDUNDA SAATLİ BİR BOMBAYLA YAŞIYORDU
Prof. Dr. Alihan Gürkan’a göre, vücudunda saatli bir bomba ile yaşayan Çelikten’in safra kesesinden biri ceviz büyüklüğünde 210 taş, kese ile birlikte laparoskopik yöntemle çıkarıldı. Çelikten’in safra kesesindeki taşların alınmadığında yaşamı tehdit edici boyutta sağlık sorunlarına neden olacağını belirten Prof.Dr. Gürkan, “Hastanın safra kesesinde bulunan taşlar enfeksiyona yol açabilir, safra kanalına düşerek tıkanmaya neden olabilir, sarılık oluşumunu tetikleyebilir ve uzun dönemde safra kesesi kanserine zemin hazırlayabilirdi” dedi.

Safra kesesi ameliyatlarında altın standart olan kapalı (laparoskopik) ameliyatların açık ameliyatlara göre hasta için çok önemli avantaj sunduğunu anlatan Prof.Dr. Gürkan, şunları söyledi: “Ekrem Çelikten aynı seansta iki ameliyat olsa bile bu sayede hızlı bir iyileşme sürecinden sonra sağlığına kavuştu.”
NORMALDEN 10 KAT DAHA BÜYÜK PROSTAT
Doç.Dr. Mutlu Ateş de prostatta meydana gelen ve kanserleşmeyen iyi huylu büyümelerin, kısaca BPH olarak tanımlandığını belirtti. Doç.Dr. Ateş, BPH’nin prostatın büyüyerek idrar akışının yavaşlamasına ya da tamamen tıkanmasına yol açtığını, idrar yolu iltihabının gelişip ilerlemesine; kanamanın yanı sıra böbrek yetmezliği olasılığının artmasına neden olabileceğini söyledi. Bu nedenle Çelikten’in normalden 10 kat büyük 260 gram prostatının alınmasının önemine dikkat çekti.
RİSKLİ AMELİYAT
Bypass ameliyatı geçirmiş bir hasta olarak ameliyat olmaktan çekindiğini anlatan Ekrem Çelikten, aynı ameliyatla iki sorundan da kurtulabileceği söylendiği için ameliyat olmaya karar verdiğini anlattı. Çelikten, hem yaşı hem de kalp rahatsızlığı nedeniyle riskli bir ameliyat olduğunu başından bildiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:"İki kez anestezi almak, benim durumumdaki bir hasta için riskliydi. Tehlikeli olabilecek bu durumdan başarıyla kurtuldum. Farkında olmadan bunca yıl hayatımı tehdit eden iki önemli hastalıkla yaşadığımın farkına vardığımda büyük bir şaşkınlık yaşamıştım. Ancak doktorlarım hem hayatımı kurtardı hem de kısa sürede iyileşip sağlığıma kavuşmam için ellerinden geleni yaptı. Onlara teşekkür ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:00
YORUM EKLE