7 Günlük Bebek Ameliyatla Hayata Bağlandı

Balıkesir Üniversitesi Hastanesinde Doğup Atatürk Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine Sevk Edilen 7 Günlük Bebek Başarılı Bir Ameliyat İle Hayata Döndürüldü. Doktor Hikmet Şahin (Sol Baştaki) Ameliyat Ettiği Bebek Ve Ailesiyle Birlikte Görülüyor.

7 Günlük Bebek Ameliyatla Hayata Bağlandı

Balıkesir'de 7 günlük bir bebek ameliyat edilerek hayata bağlandı.
Edinilen bilgiye göre, Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Atatürk Devlet Hastanesinde bir ilke imza atıldı. 20 Şubat 201 tarihinde Balıkesir Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesinde doğan Kayış (kız) Bebek solunum sıkıntısı sebebiyle Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesine sevk edildi. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu bebeğin solunum sıkıntısının yanında, takip eden süreçte dışkı çıkışının olmadığı tespit edildi. Kayış Bebek doğduktan 7 gün sonra (27 Şubat 2014) Op. Dr. Hikmet Şahin tarafından ameliyat edilerek makatı olması gereken yere açıldı. Ameliyat sonrasında 3. Düzey yoğun bakımda üç hafta süreyle tedavi ve takibi gerçekleştirilen hasta bebeğin normal beslenme ve dışkı çıkışına kavuştuktan sonra sağlıkla taburcu edildiği bildirildi.
ANOREKTAL MALFORMASYON (ARM)

Tüm dünya genelinde yaklaşık olarak 2 bin 500 ile 5 bin canlı bebekten birinin anüsü kapalı olarak doğduğu bildirildi. Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi uzmanlarının verdiği bilgiye göre; Doğumda bebeğin makatının kapalı olması durumu tıpta “Anorektal Malformasyon (ARM)” olarak adlandırılmakta. Genellikle doğumdan hemen sonra saptanıyor. Bu nadir görülen anomalinin doğumdan önce yapılan ultrason muayenelerinde fark edilmesi ise çok zor. Gerekli tetkik ve hazırlıklar yapıldıktan sonra ameliyatla bebeğe makat yapılıyor veya önce kalın bağırsak karından dışarı ağızlaştırılarak (kolostomi) yaklaşık 6-7 ay sonra asıl büyük bir operasyonla makat yapılır.
Konuyla ilgili bilgi veren Atatürk Devlet Hastanesi Yöneticisi Uz. Dr. Çetin Duran, "Balıkesir Üniversitesinden hastanemize sevk edilen Kayış Bebek bu konuda uzman ameliyathane-anestezi ekibi kadromuzla ameliyat edilmiş, sonrasında 3. Düzey yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki tecrübeli hekim ve hemşire kadromuzla hastamız sağlığına kavuşmuştur. Hastanemiz daha öncede özofagusatrezisi teşhisi konmuş olan bebeğin ameliyatını gerçekleştirerek bir ilke imza atmıştı. Yapılan bu ameliyatla da ilklere bir yenisi daha eklemiş oldu. Hastalarımızın sağlığına kavuşması için hastane yönetimi olarak her türlü özverili çalışmayı elimizden geldiğince yapmaya devam edeceğiz" dedi.
Bu arada, Kayış bebeğin hayata döndürüldüğü operasyon sonrası büyük esvinç yaşayan aile ameliyatı gerçekleştiren doktor Şahin ile hastane yöneticisi ve personele teşekkür ettiler.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:00
YORUM EKLE