Gündem

Yasaklar kalkacak mı? Temmuzda yeni yasaklar gelecek mi?

Koronavirüs önlemleri kapsamında 1 Haziran’dan itibaren normalleşme adımları atıldı. Vatandaşlar ‘Yasaklar kalkacak mı?’ sorusunun cevabını merak ediyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan yeni kararlara göre, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi sokağa çıkma yasağı 22.00-05.00 saatleri arasında uygulanıyor. Pazar günü ise ülke genelinde sokağa çıkma yasağı gün boyunca devam ediyor. Peki, yeni yasaklar gelecek mi?

Geçtiğimiz hafta yeni koronavirüs kararları açıklandı. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi sokağa çıkma yasağı 22.00-05.00 saatleri arasında uygulanıyor. Cumartesi 22.00’de başlayan sokağa çıkma yasağı ise pazar günü boyunca devam ediyor ve pazartesi günü 05.00’te sona eriyor.

İŞLETMELERİN ÇALIŞMA SAATLERİ;

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde 07.00-21.00 saatleri arasında masada servis, gel-al ve paket servis, 21.00 – 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, Pazar günleri ise 07.00 – 24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde ve bazı kriterlere göre hizmet veriyorlar.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; Koronavirüs salgınının, sonbahar aylarına kadar kontrol altına alınması ve toplumun büyük bölümünün aşılanma planının hayata geçirilmesi için bir dizi yeni karar almak gerekecek. Uzmanlar, “Aşı yavaşladı, açılma hızlandı. Böyle giderse sonbahar hedefini tutturmak zorlaşır” yorumu yapıyor.

SIRASI GELİP AŞI OLMAYANLAR DİKKAT!

Edinilen bilgiye göre, hızlı bir aşı kampanyasıyla sonbaharda toplumsal bağışıklığın yüzde 70’e ulaşması planının başarıyla uygulanabilmesi için bazı önlemler alınacak. Yapılan değerlendirme toplantılarında, aşı randevularına ilginin azalmasının nedeni olarak, 40-50 yaş arasındaki orta yaş gruplarındaki aşı duyarsızlığı gösteriliyor. 18-35 yaş arasının ise hem kurallara uyum, hem de aşıya ilgi açısından en duyarsız kitle olduğu belirtiliyor. Sadece aşı kampanyası değil, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle birlikte toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği de ifade ediliyor.

Özellikle, sonbahara kadar toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiği, aksi durumda bu oranın yüzde 50’de kalabileceği öne sürülüyor.Uzmanlar, “Yani, kurallara uymayarak toplumu enfekte eden ile aşıya duyarsız olan aynı yaş grubu. Bir de ‘sonbaharda her şey bitecek, maskesiz dönem başlayacak’ gibi erken yayılan hava nedeniyle, fazla rahatlama yaşanmaya başladı” diyor.

Koronavirüs aşısına ilginin artmaması durumunda, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması da planlar arasında bulunuyor. HES kodu olmayanların kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi, aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak. Aşıya erişimin yaygınlaşmasının ardından, aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması durumunda, sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği belirtiliyor.