Gündem

Yarından sonradan itibaren trafiğe çıkan herkes için zorunlu: 2534 TL ceza ödersiniz!

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Yarından sonradan itibaren kış lastiği uygulaması başlıyor. Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık-1 Nisan tarihileri arasında zorunlu olacak. Söz konusu kurala uymayan sürücüler 2534 TL ceza ödemek zorunda kalacak.

Sürücülerin 1 Aralık itibariyle zorunlu kış lastiği takması zorunlu olacak. Kış lastiği takmayan sürücüler ise 2534 TL ceza ödemek zorunda kalacak. 1 Aralık’tan itibaren uygulama 81 ilde başlayacak.

1 ARALIK’TA BAŞLIYOR

1 Aralık’ta kış lastiği uygulamasının başlayacağını söyleyen Bahadır Caniklioğlu, “Ticari anlamda kullanılan tüm araçların kış lastiği takmak zorunluluğu başlıyor. Ayrıca şirketlere ait araçlarda da kış lastiği zorunluluğu var. 1 Aralık’ta zorunlu olacak olan kış lastiği uygulamasından dolayı bir yoğunluk mevcut. 1 Aralık’a kadar vaktimiz olduğu için Kasım ayındaki değişim yoğunluğunu yaşıyoruz. Bu yoğunluğun içerisinde bireysel kullanıcılarımız da var. Meteorolojik olarak yapılan açıklamalar da bu yoğunluğu artırdı. Gelen soğuk hava dalgaları taleplerde bir artışa yol açtı” dedi.

4 TANE KIŞ LASTİĞİ KAÇ TL?

Kış lastiği alacak sürücülerin mevcut olan kış lastiği dişlerini ölçtürmeleri gerektiğini belirten Caniklioğlu, “Lastiğin dişleri güvenli aralıkta ise kullanmaya devam etsinler. Dişlerde erime veya kopukluk varsa kesinlikle bu lastikleri kullanmamaları gerekiyor. 4 adet kış lastiği ortalama 4 bin lira civarında satılıyor. Kullanıcılar, aracın durumu ne olursa olsun bulundukları havanın koşullarına göre araç hızlarını ayarlamaları gerekiyor. Takip mesafesine çok dikkat etmelerini söylüyoruz. Yoğun kar yağışında sürat yapmamalarını ve yolların koşullarına uygun hareket etmelerini söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Kış lastiği takması zorunlu olan araçların uygulamamaya uymaması halinde 1152 TL ceza ödeyeceği biliniyor. Yeni yılla birlikte zorunlu kış lastiği takmama cezası 2 bin 534 TL’ye yükselecek.

1 NİSAN’A KADAR ZORUNLU

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık’ta başlayacak. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.