EkonomiGündem

Yarından sonra para yatırılacak: PTT şubelerine gidip paranızı alacaksınız!

Yarından sonra hesaplara para yatırılacak. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ödeme açıklaması geldi. Ödemelerle ilgili tarih belli oldu. Temmuz ayında zamsız olarak maaş alanların zam farkları ödeniyor. 28 Temmuz Perşembe günü emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan vatandaşların zam farkları yatacak. Buna göre, aylık aldıkları banka ya da PTT şubelerinden paralar çekilebilecek.

2 BİN 85 LİRA ZAM FARKI ÖDENECEK

Zam farkları hesaplara yatıyor. 28 Temmuz’da paralar verilecek. Temmuz başında örneğin 5 bin lira zamsız emekli aylığı alan bir memur emeklisinin hesabına 2 bin 85 lira zam farkı yatırılacak.

ZAM FARKI HESAPLARA YATIYOR

Zam farkları, temmuzun 1’i ile 5’i arasında emekli aylıklarını zamsız alan tüm memur emeklileri ile hak sahiplerine ödenecek. Temmuz başında örneğin 5 bin lira zamsız emekli aylığı alan bir memur emeklisinin hesabına 2 bin 85 lira zam farkı yatırılacak.

Memur, memur emeklileri ile eski SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş ve aylık ödemeleri birbirinden tamamen farklı tarihlerde yapılıyor. Devlet memurları maaşlarını her ayın 15’inde alıyor. Memur emeklileriyle dul ve yetimlerinin ödemeleri ise her ay, 2 ayda 1 ya da 3 ayda 1 şeklinde olmak üzere 3 farklı dönemde gerçekleştiriliyor. Bu dönemlerde yapılan ödemeler ise sicil numaralarına göre ayın 1’i ile 5’i arasında hesaplara yatıyor.

Eski ismi SSK ve Bağ-Kur olan işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıkları ise yine sicil numaralarına göre her ayın 18 ile 24’ü arasında kalan 7 güne dağıtılarak ödeniyor.