EkonomiKamu

Yarından itibaren benzin alacaklar dikkat: Zam gelecek!

Akaryakıt fiyatları ile ilgili açıklama yapıldı. Alınan son dakika bilgisine göre benzine 19 Mayıs’ta zam geleceği açıklandı. 19 Mayıs’tan itibaren benzine 1 lira 3 kuruş zam gelecepi açıklanırken İstanbul’daki benzinin litre fiyatının 24 liraya yaklaştığı açıklandı.

BENZİNE YENİDEN ZAM GELECEK

Son dakika: Akaryakıt fiyatları üzerinde doğrudan etkisi olan Brent petrolün piyasadaki durumu ve dolar kurundaki yükseliş sonrası benzin fiyatlarına yeni zam geliyor. NTV’de yer alan habere göre benzine 19 Mayıs 2022 Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 3 kuruş zam bekleniyor. Artış pompa fiyatlarına yansıyacak. Motorinde ise fiyat değişikliği beklenmiyor. En son benzin fiyatlarına dün 1 lira 70 kuruş zam gelmişti.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.