EkonomiGündem

Yarın banka veya PTT’ye giderek kontrol edin: Binlerce vatandaşın hesabına ödeme yapılacak!

Vatandaşlara güzel haber verildi. Yarın vatandaşların hesaplarına yatırılacak. Bu kapsamda yapılan duyuruda, vatandaşların banka ve PTT şubelerindeki hesaplarından yarın ek ödemelerini alabilecekleri bildirildi.

Ek ödemelerine ilişkin beklenen haber verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) zam farkı ödemelerinin yarın hesaplarına yatırılacağını açıkladı. Buna göre, vatandaşlar 9 bin 541,05 TL ile 17 bin 347,36 TL arasında değişen 2022 yılı ek ödemelerini yarından itibaren banka ve PTT şubelerindeki hesaplarından alabilecekler.

Konu ile ilgili açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan aylık farkı ile 15 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan ek gösterge fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak 2023 Cuma günü ödenmeye başlanacak.

Buna göre; aylıklarını her ay alanlara; Ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında, aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan; Kasım-Aralık-Ocak döneminde aylık alanlara; 1 aylık tutarında, Aralık-Ocak-Şubat döneminde aylık alanlara; 2 aylık tutarında, Ocak-Şubat-Mart döneminde aylık alanlara; 3 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirildi. Bu kapsamda 2 milyon 384 bin 79 kişiye ek gösterge farkı dahil 7, 8 Milyar TL fark tutarı ödenecek.

SSK ve BAĞ-KUR kapsamında gelir ve aylık alanların ise aylıkları zamlı olarak ödeme günlerinde ödenmeye başlandı.

Emekli Sandığı kapsamında yılın en geç ilk üç ayı içinde harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile hak sahiplerine, maluliyet derece ve göstergelerine göre ek ödeme ödeniyor. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında aylık alan 59 bin 115 kişiye toplam 562,6 Milyon TL ödeme yapılacak.