YARASANIN YARADILIŞ HİKÂYESİ


Yarasa, hepimizin bildiği kuşlardan farklı özellikleri olan bir canlıdır. Doğadaki yüzlerce kuş çeşidine baktığımızda yarasanın bir benzerinin olmadığını görüyoruz. Acaba yarasanın bu farklılığı nereden geliyor? Yarasayı diğer canlılardan ayıran özellikler nelerdir?  Yarasa nasıl yaratılmıştır? Yarasanın yaratılma gayesi nedir? Evet, eminim ki, yarasa ile ilgili bu ve buna benzer sorular pek çok kişinin aklını kurcalamıştır. Yarasayı hep merak etmişizdir. Kâinattaki her canlının yaradılışı muhakkak ki, yüce Allah tarafından yerine getirilmiştir, ancak Allah’ın yarattığı yarasanın yaradılış hikâyesi ve yaradılış sebebi diğer canlılarınkinden farklıdır.  Şimdi dilerseniz yarasanın yaradılış hikâyesini ve yarasayı diğer canlılardan ayıran özellikleri kısaca sunmaya çalışalım.


İnsanlara doğru yolu gösterebilmek ve onlara rehberlik edebilmek için Allah yeryüzüne çok sayıda peygamber göndermiştir. Allah’ın gönderdiği peygamberinden birisi de Hz. İsa’dır. Bilindiği üzere Hz. İsa; İsrailoğullarının hak yola gelmesi için Yüce Allah’ın onlara gönderdiği peygamberlerin sonuncusudur. Allah peygamber olarak gönderdiği Hz. İsa’ya diğer peygamberlere verdiği gibi çeşitli mucizeler vermiştir. (Ancak ifade etmek gerekir ki, mucizeler; ancak ve ancak Allah’ın kudreti ve iradesi ile gerçekleşir.  Peygamberler Allah’ın vermediği bir mucizeyi hayata geçiremezler.) İşte Yüce Allah Hz. İsa’yı peygamberlik ile şereflendirdiğinde Hz. İsa, İsrailoğullarına giderek onlara peygamber olduğunu söylemiştir. Ancak İsrailoğulları (Yahudiler) buna inanmamışlar ve Hz. İsa’dan bir mucize göstermesini isteyerek şöyle zor bir teklif getirmişler:

"Bize, hiçbir hayvana benzemeyen çamurdan bir hayvan yap. Şu vasıfları bulunsun; Kuşlardan çok süratli uçsun, kuş gibi fazla tüylü olmasın, havada [planör gibi] durabilsin, gagasız, fakat dişleri olsun, karanlıkta görebilsin, insan gibi gülsün, kadın gibi hayz görsün, süt çıkan memeleri olsun! Yumurtlamasın, yavru doğursun! Yavrularını yanında taşıyabilsin!"


Bunun üzerine Hz. İsa, Yüce Allah’ın ona verdiği mucize ile çamurdan bir hayvan şekli yapmış ve bu şekle üfürünce, İsrailoğullarının istedikleri vasıfta bir hayvan meydana gelmiştir. İşte günümüzde yarasa olarak bildiğimiz canlının yaradılışı bu şekilde meydana gelmiştir. Bu konu Kitabımız Kuranı Kerimde yer alan Al-i İmran suresinin 49. ayet-i kerimesinde bildirilmektedir.


Ancak akla şu sorular gelmektedir: Acaba İsrailoğulları Hz. İsa’dan neden başka bir canlı değil de bir yarasa yaratmasını istediler? Bunun bir sebebi var mı? Evet, bunun bir sebebi vardır ve bu sebep şudur:  Yarasa Allah’ın yarattığı tüm canlılar içinde en acayip ve en farklı özellikleri olan yaratıklardan birisidir. İsrailoğulları Hz. İsa’dan, alışılagelmiş kuşlardan farklı bir kuş yaratmasını özellikle istemişler. Onlara göre Hz. İsa normalin dışında bir kuş olan yarasayı yaratamayacak ve böylece onun peygamberliğini kabul etmeyeceklerdi. Çünkü Allah İsrailoğullarına pek çok peygamber göndermesine rağmen onlar her seferinde haktan ve hakikatten uzaklaşmışlardır. Hakkı değil batılı tercih etmişlerdir. Onlara gönderilen Hz. İsa’nın peygamberliğine de karşı çıkmışlar ve onu öldürmeye çalışmışlar.   

Şimdi gelelim yarasayı diğer kuşlardan farklı kılan özelliklere. Yarasayı diğer kuşlardan ayıran belli başlı özellikleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Yarasanın eti ve kanı var.

 • Kanatları olmadan uçar.

 • Hayvanların doğumu gibi doğum yapar.

 • Diğer kuşlar gibi yumurtlamaz.

 • Yarasanın memeleri vardır.

 • Yavrusunu süt ile besler.

 • Yarasa gündüzün aydınlığında ve gecenin karanlığında göremez.

 • Yarasa yirmi dört saatte iki defa görür.

 • Güneşin batımından sonra bir saat kadar ve fecrin doğumundan sonra tam bir saat görür.

 • Yarasa insanın gülmesi gibi güler.

 • Yarasa kadınların hayız görmesi gibi hayız görür.

 • Yarasanın dişleri ve kulakları var.

 • Yarasa dört ayaklı hayvanlar gibi işer.

 • Yarasanın menisi, bekâr erkeğin menisi gibidir


Yarasanın bu farklı özellikleri yanında bir çok faydaları da vardır. Mesela akrep ve yılan sokmasına, küçük abdest akıntısına, zor doğumlara, felçliğe, nefes darlığına saç kıllarının bitmesine ve daha bir çok hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.


Evet değerli dostlar; Allah’ın yarattığı her varlığın bir sebebi ve hikmeti vardır. Hiçbir varlık sebepsiz olarak boş yere yaratılmamıştır. Allah yarattığı her varlığa bir görev vermiştir. Kâinattaki her varlık yaratıcısının imzasını taşır ve yaratanın ona verdiği görevleri yerine getirmeye çalışır. Kâinattaki hiçbir varlık asla ve asla yaratıcısından habersiz bir görev icra edememektedir.


Karanlık bir ortamda, hiçbir yere çarpmadan uçabilme ve hayatını sürdürebilme yeteneğini yarasaya veren kudreti sonsuz Allah’ım; “yeryüzünde yaşayan gözleri olup hayatın gerçeklerini göremeyen; kendisini bu yalan dünyanın mal, makam ve zenginliklerine kaptırmış; kalp ve vicdan gözü kararmış; hakkı ve hakikati göremeyen insanlara” bir ışık göster.  Düşünme ve muhakeme etme kudreti ile donattığın insanlara;

 • Yaradılış gayelerini idrak edebilmelerini,

 • Hakkı ve batılı ayırabilmelerini,

 • İnsanların olduğu kadar kâinattaki tüm canlıların adil, eşit, özgür, barış ve hoşgörü ortamında yaşama hakkının var olduğunu idrak edebilmelerini ve bunu hayata geçirebilmelerini nasip et. Amin.Dr. Mehmet Ali NOYAN

Elektronik Posta : alinoyan47@gmail.com

Cep Telefonu      : 05053985629


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.