Ekonomi

Yapılan Zam Sonrası Yeni Sigara Fiyatları

Sigaraya vergi artışı yapıldı. Bu vergi artışı nedeniyle sigra fiyatlarına da zam yapılması beklenmektedir. Sigara kullanan vatandaşlar tarafından ne kadar zam yapılacğaı araştırılmaya başlandı.

Vergi artışının ardından sigara fiyatlarına da zam yapılması beklenmektedir. Bu doğrultuda sigara kullanan vatandaşlar tarafından ne kadar zam yapılacağı araştırılmaya başlandı. Peki sigara fiyatlarına ne kadar zam yapılacak?

NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Gelir İdaresi Başkanlığı, sigara ve alkolün ÖTV oranında 6 ayda bir yapılan otomatik artışı gerçekleştirdi. Bu bağlamda bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV oranı yüzde 6.89 arttı.

Konu ile ilgili olarak bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV oranı yüzde 6.89 oranında artış yaşadı. Yapılan vergi artışı kapsamında en ucuz sigaranın 50 kuruş zamlanması ve fiyatının 14 liraya çıkması beklenmektedir. Bunun yanı sora 14 liralık sigaraya ise 38 kuruşluk bir zam yapılması bekleniyor ve satış fiyatının 14.50 lira olması beklenmektedir.

15 liranın üstündeki sigaralara 3 kuruş vergi zammı yapılacak bu artışın satış fiyatına yansıması beklenmiyor.

Tüm bunların yanı sıra rakı, votka ve cinin litresinde 8 lira ÖTV artışı meydana gelecek. Bu doğrultuda 100’lük rakının fiyatı 208 TL’den 216 TL’ye çıkarken bir kutu biraya 50 kuruş zam yapılması bekleniyor.

İlgili Makaleler