Ekonomi

Yapı Kredi Bankası 9 gün içerisinde şubeye başvurmayanın parasının devlete aktarılacağını açıkladı!

Yapı Kredi Bankası müşterilerini ilgilendiren açıklamada bulundu. Özel banka tarafından yapılan açıklamada, banka hesabı bulunan ancak zaman aşımı listesinde bilgileri yer alan müşterilerin 9 gün içerisinde şubeye başvurması gerektiği ifade edildi. Başvuru işlemini yapmayanın parasının ise devlete aktarılacağı ifade edildi.

Bankalar zaman aşımına uğrayan hesapların sahipleri için açıklamalar yapıyorlar. Yapı Kredi Bankası zaman aşımı listesinde bulunanların, 15 Haziran 2021 tarihine kadar kimlik belgeleri ile en yakın şubeye başvurması gerektiğini açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesi gereğince; Bankalar nezdindeki her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. Zaman aşımına uğrayan her türlü mevduat katılım fonu, emanet ve alacaklar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde yapılacak ilanı müteakiben fona gelir kaydedilir.
Bankamızda zaman aşımına uğramış olan vadeli mevduat, kredi kartı alacak bakiyeleri, vadesiz hesapların ve diğer ayni kıymetlerin listesine Zaman Aşımı Sorgulama ekranından ulaşılabilir. Listede bilgileri bulunan müşterilerimizin 15 Haziran 2021 tarihine kadar en yakın şubemize kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde söz konusu kıymetler yasa gereği TMSF’ye devredilecektir.